Ознака: главни јадења

Кулинарство

ДЕНЕС ЗА РУЧЕК: Пилешко во сос за кое сите ќе зборуваат

Кога немате време за некое комплицирано јадење, а сакате да имате вистински ручек, ова би можело да биде идеален избор. ⬇️⬇️👌 Состојки:500 – 600 гр пилешки прсти200 мл јогурт1 лажица […]

Кулинарство

Малку поинаков ручек: полнети печени компири

Заменете ги  здодевните печени компири со  овој  интересен специјалитет.Потребни состојки 2 супени лажици маслиново масло150 g  сецкана сланина4 чешниња сецкан лук½ лажиче мелен црн пипер½ шолја бело вино4 жолчки и […]

Кулинарство

Фаширани шницли во моќен сос

Од ова јадење сигурно ќе бидете сити!Состојки:500гр  мелено месо по изборглавица кромид3 чешниња лук100мл минерална вода1 компирзачини и  бибер по вкус За сос:200мл кисела павлакалажичка сенф200мл  бело виномалку магдоносПодготовка:Измешајте го […]

Кулинарство

Турски компир со јогурт: Прилог кој ќе го правите со секое јадење!

Од сега само вака ќе го приготвувате компирот…Иако не е главно јадење, овој рецепт ќе ве остави без текст… Состојки: 4- 5 поголеми копири 2 лажици масло 2 лажици грчки […]