Ознака: ДБК

Вести

Поранешниот шеф на УБК останува во затвор – нови 30 дена притвор за Владимир Атанасовски

Kривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 му одреди нови 30 дена притвор на поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање, Владимир Атанасовски. Поранешниот директор на УБК е осомничен […]

Вести

Нинџа: имам сознанија дека ДУРЛОВСКИ, ДАМОВСКИ И БЕТМЕН беа плаќани од ВМРО-ДПМНЕ

„Зоран Заев, Зоран Верушевски и Оливер Спасовски беа следени од Петтата управа. Има документација за ова. Петтата управа почна да ги следи кога почна објавувањето на бомбите. Следевме и новинар. […]

Македонија

Улогата на обвинетиот Нинџа во УБК и се за упадот на 27 април, според денешните изјави

Почнувајќи од случувањата во 2015. година обвинетиот Александар Василевски – Нинџа утринава ја почна својата одбрана на судењето за организираниот напад во Собранието на 27 април минатата година. Тој објаснуваше […]

Вести

Мијалков на рочиште во суд донесен со три комбиња полни со специјалци

Денеска Мијалков прв пат беше донесен од истражниорт затвор во судот на рочиште за „Трезор“, девет дена откако беше притворен. И тоа си три џипови специјалци. Сцена како во филмовите […]

Македонија

Македонија има силни сопствени капацитети и може самата да направи своја автентична безбедносна служба

Безбедносниот аналитичар Милан Стефаноски во вечерашната емисија „Отворено на Алфа“, предупредува, Македонија не учи од грешките во врска со чување на сопствената безбедност , и ако повторно Управата за безбедност […]

Вести

Странски разузнавачки служби го користат невладиниот сектор за ширење влијание

Во одделни случаи се регистрирани обиди за “иницирање” на внатрешни проблеми кон и во Бугарија но и обиди за реализација на странски државни доктрини кои ги оштетуваат бугарските национални интереси, […]