Ознака: занимливости

Занимливости

Србија во страв: Оживеал вампирот Савановиќ

Колку и да звучи бизарно, овие денови во Србија, поточно во Зарожје и околината, луѓето не спијат мирно поради страв од легендарниот вампир Сава Савановиќ.  Имено, се срушила воденицата во […]

Занимливости

Забранет пристапот до планината со вонземјани во Франција

Французите забранија пристап до планината за која се верува дека е дом на вонземјани. Поводот за нивната акција е најавениот крај на светот на 21.12.2012 (многумина веруваат дека во календарот […]

Занимливости

(Видео) Си го врзала детето за улично светло додека била во обложувалница

Вработени во канцеларија во местото Богнор Регис, на југот на Англија, снимиле шокантна ситуација – мало девојче стоело врзано пред влезот на спортска обложувалница.  Жената за која се верува дека […]

Занимливости

За “практичните”: Тастатура од која можете да јадете

Во денешно време се повеќе луѓе кои поради работа или мрзливост минуваат многу време пред компјутер, често и јадат пред него. Тоа послужило како инспирација за холандската дизајнерка Хели Јонгериус, […]