Ознака: занимливости

Занимливости

7-годишно девојче болно од леукемија добива “третмани” со марихуана од својата мајка

Седумгодишно девојче од Орегон кое болува од леукемија е една од најмладите кориснички на медицинска марихуана. На Mykayla Comstock и била дијагностицирана леукемија минатата пролет. Таа е под агресивни третмани на […]

Занимливости

Првите прецизни снимки: Како настануваат грмотевиците

Научникот Тим Самарс се надева дека благодарение на фотографиите на кои се гледа настанувањето на грмотевиците ќе успее да ја открие тајната која одредува каква форма ќе има молњата.  Најбрзите […]

Занимливости

Слатка кражба – исчезнале 18 тони чоколадо

Група крадци украле 18 тони чоколадо од фабрика за слатки во Блауденц, на западот на Австрија, соопшти австриската полиција.  Крадците имале лажни документи и се претставиле како доставувачи со задача […]

Занимливости

Продава упатства за хакирање на e-mail адреси од Yahoo

Египетскиот хакер “TheHell” пронашол сигурносен пропуст кој може да се искористи за пристап на профилите на корисниците на Yahoo mail, па тие информации одлучил да ги продаде на хакерски форум.  […]

Занимливости

(Видео) Најлошиот хотел на светот е во Амстердам

Ова е еден од најлошите хотели во светот! Барем така тврди менаџментот на хотелот “Hans Brinker Budget” во Амстердам, Холандија.  Валканите соби и тоалети, недостатокот од топла вода и можноста […]

Занимливости

Последната нинџа во светот: Ја гаснам лозата затоа што ова не е наше време

Иако времето на шогуните и самураите одамна помина во Јапонија, од реставрацијата на Меиџи на крајот на 19-тиот век, во земјата каде изгрева сонцето и понатаму живеат две нинџи. Се […]