Ознака: здравје

Живот

10-те најздрави зеленчукови плодови и нивните придобивки

Исполнет со круцијални антиоксиданти за зајакнување на имунитетот, хранливи влакна, Б-витамини и минерали, зеленчукот е „вистинската зделка“ која може да има големо влијание врз вашето здравје. Безброј студии го поврзуваат […]

Нега и убавина

Јадете во точно определено време и за еден месец ќе изгубите многу килограми

Замислете да не се откажувате од ништо, а килограмите да да се намалуваат. Нутриционистите презентираа план за исхрана со кој и тоа е возможно. Исхраната според биоритамот ви овозможува да […]

Живот

Популарниот пијалак кој во себе “крие“ салмонела: Ова е убедливо најлошата бактерија која може да биде фатална

Љубителите на кисели коктелите кои во себе содржат јајца треба да внимаваат на начинот на кој тие се прават или пак самите си ги прават затоа што овие популарни напитоци […]

Живот

Правите големи грешки: Еве кои намирници не треба, а кои мора да ги миете пред јадење

Иако се чини логично дека секоја намирница пред готвењето треба да се измие, за некои од нив оваа навика е повеќе штетна отколку добра. Миењето на одредена храна може да […]

Нега и убавина

Обожувате тестенини? Со овој трик драстично намалете ги калориите

Повеќето калории во вашата дневната исхрана доаѓаат од јаглехидратите, а со овој трик драстично ќе ги намалите калориите што доаѓаат од вашите омилени тестенини и тоа може да ви помогне […]

Живот

Правите големи грешки: Еве кои намирници не треба, а кои мора да ги миете пред јадење

Иако се чини логично дека секоја намирница пред готвењето треба да се измие, за некои од нив оваа навика е повеќе штетна отколку добра. Миењето на одредена храна може да […]

Живот

Овошје кое се јаде често во македонските семејства – За што помагаат бананите

Бананите често ги јадеме, вкусни се и може да послужат за се, од сокови, десерти, ручеци, салати, смути…а не знаеме колку се здрави. Ако изедете банани пред вежбање ќе имате […]

Нега и убавина

Мрачната тајна за бадемовото млеко: Добро размислете пред да го пиете

Производството на бадеми влијае врз опстанокот на пчелите, па оние кои пијат бадемово млеко поради интолеранција на лактоза, треба да размислат за тоа. Мрачната тајна за бадемовото млеко: Добро размислете […]

Нега и убавина

Мали, а многу моќни: После овие информации вишните ќе ви станат омилено овошје

Вишните се моќен антиоксиданс кој е богат со мелатонин, што позитивно влијае на спиењето, како и регулирање на несоницата, покажува една американска студија. Покрај за спиењето, овие црвени плодови имаат […]

Нега и убавина

Како влијае веганскиот начин на исхрана на вашето тело?

Кога исхраната која вклучува намирници од животинско потекло ќе ја замените со билна, реакцијата на телото е неминовна и таа зависи од возраста, сметаат експертите. Телото ќе чувствува потреба за […]

Живот

10 намирници кои значително помагаат при подуеност на стомакот

Подуеноста на стомакот најчесто не укажува на некоја сериозна здравствена состојба, но секако може да направи да се чувствувате непријатно и да ве спречи во извршувањето на секојдневните активности. Сигурно […]