Ознака: здравје

Нега и убавина

Уживајте без грижа на совест: Ужинки кои имаат помалку од 100 калории

ога започнувате со држење диета, најголем проблем е да се издржи оној период меѓу оброците кога се јавува чувството на глад. Во тие моменти е тешко да ѝ се одолее […]

Живот

Ваква пченка сè уште не сте јаделе: Овој начин на подготовка ќе ви стане омилен

Пченката на многумина им е омилен летен зеленчук. Некои ја сакаат варена, додека други обожуваат печена пченка – но, сега ви препорачуваме да пробате еден неверојатен рецепт за подготовка на […]

Нега и убавина

Седум намирници без кои не треба да мине и оваа есен

Дали би сакале да го намалите нивото на лошиот холестерол во крвта, да го прочистите организмот од токсини, да го спречите дејството на слободните радикали и да го зајакнете вашиот […]

Нега и убавина

Пијалак што ќе го исчисти вашето тело од токсини

Кога размислуваме за нашето здравје, треба да посветиме поголемо внимание на цревата и на нашиот дигестивен систем. Ако цревата не функционираат правилно, може да се појават голем број медицински проблеми. […]

Нега и убавина

40-минутен кардио тренинг од инспиративна инструкторка која живее со мускулна атрофија

Тара Лин Емерсон ќе ве инспирира со волјата за активен живот и желбата да биде најдобра верзија од себе. На 35-годишната фитнес инструкторка ѝ била поставена дијагноза CMT, невролошко нарушување […]

Живот

Лушпата од бананата и тоа како е корисна, а еве зошто…

Лушпата од бананата има антибиотски и антигливични својства поради кои треба добро да ја користиме, а еве неколку најдобри начини. Ослободете се од акните Лушпата од банана содржи ензими кои […]

Живот

Дали црното чоколадо навистина е поздраво од млечното или е тоа само мит

Љубителите на благото сигурно ја имаат оваа недоумица кога ќе се најдат пред рафтот со чоколади – црно или млечно? Одговорот е потврден, а експертите наведуваат и од кои причини […]

Нега и убавина

Што ќе се случи со вашиот организам ако јадете хељда 3 пати неделно?

Хељдата се класифицира во житарици, но според морфолошките и физиолошките својства значајно се разликува од другите житарици така што технички не спаѓа во оваа категорија. Таа е медоносна култура. Благотворно […]

Нега и убавина

Чајот од овој зачин ќе реши многу стомачни проблеми

Магодносот најчесто се користи во кулинарството, но треба да знаете дека од него можете да направите чај кој е корисен против многу болести. Чајот од магдонос се препорачува за нередовен […]

Живот

Јадете брзо или споро? Што се случува со телото кога јадете пребрзо?

Она што го внесуваме во телото не е единственото нешто што е важно. Начинот на којшто ја јадеме храната претставува подеднакво важен момент. Во некои култури заедничкиот оброк има статус […]

Живот

Сите го имате ова дома, но не сте знаеле дека тоа е причината за вашите главоболки!

Британската здравствена агенција спровела студија во која се покажало дека тие многу лошо влијаат врз развојот на растенијата, но и врз здравјето на луѓето. Во денешно време тешко е да […]