Ознака: здравје

Кулинарство

Храна што ќе ви даде сила за нов ден: Најдобар појадок пред одење во теретана

Еден здрав оброк не може да придонесе за здравјето на организмот, ако остатокот од нашата исхрана е лош. Затоа, целата дневна исхрана мора да биде целосно избалансирана. Оброкот мора да […]

Здравје

Доктор предупредува: „Јајцата не се здрави ако се јадат со овие намирници, еве колку смеете да изедете“

Доколку често јадете јајца, тоа може позитивно да влијае на вашето здравје, кога станува збор за зајакнување на имунитетот, слабеење, а тие се многу богати со витамини, минерали и протеини. […]

Здравје

Слатки не треба да се јадат повеќе од 1-2 пати неделно

Слатки треба да се јадат не повеќе од еднаш-двапати во неделата и децата не треба да се охрабруваат со тоа, смета Антонина Стародубова, главен нутриционист во Министерството за здравство во […]

Нега и убавина

Каде се дебелеете? Има шест типови според причината и тоа каде се „насобира“ салото

Не секое зголемување на телесната тежина е исто, како што и нивните причини не се исти. Повеќето луѓе имаат променлива тежина во текот на целиот живот – од потенки до […]

Здравје

Полн со протеини, го намалува апетитот и е одличен за здравјето: Еве зошто треба почесто да консумирате грашок

Една од моќните намирници и сојузници во правилната исхрана на човекот е секако грашокот. Тој не содржи многу калории и е многу богат со протеински влакна кои помагаат да се […]

Здравје

Смути од само неколку состојки за чистење на црниот дроб и цревата

Секој природен лек е добредојден за време на пандемија, а истото важи и за смути направено од целер, лимон и авокадо. Зелениот зеленчук има противвоспалително дејство како резултат на присуството […]

Живот

САКАТЕ ДА ОСЛАБЕТЕ? Пет важни намирници кои ќе ви помогнат да ги намалите килограмите!

Диетата богата со протеини е одлична стратегија во процесот на слабеење. Имено, научно е потврдено дека поголема количина протеини стимулира топење на маснотиите на три начина: со намалување на апетитот, […]