Ознака: здравје

Живот

Знаете дека се здрави, но не сте свесни што навистина му прават на вашиот организам

Нема да верувате кога ќе прочитате што можат да ви направат само 50 грама кикирики дневно. Кикириките се по потекло од јужна Америка и припаѓаат на семејството мешунки, како што […]

Нега и убавина

Не прескокнувајте го појадокот, опасно е за здравјето

Прескокнувањето на појадокот носи зголемен ризик од смрт од срцеви заболувања, посочува ново американско истражување, спроведено на ниво на цела држава. Научниците ги анализирале податоците од испитување во врска со […]

Нега и убавина

Вежбање во природа – Совршена алтернатива за кардио вежби

Напорните тренинзи се неизоставен дел од рутината, ако сакаме да ги изгубиме вишокот килограми. Но, ако физичката активност е на списокот на нашите дневни активности за да бидеме здрави и […]

Нега и убавина

Пет причини зошто мора почесто да јадете круши

Крушата е исклучително здраво есенско овошје, кое има стотина различни видови. Денес се користи за подготовка на солени и благи јадења, а поради природниот извор на фруктоза некои ја користат […]

Нега и убавина

Седум хранливи материи со кои изобилуваат портокалите

Портокалот припаѓа во најпопуларните тропски овошја, а покрај тоа што е вкусен и освежувачки, овој плод изобилува со бројни хранливи материи и антиинфламаторни состојки. Еден среден портокал (околу 130 грама […]

Живот

Дали некогаш сте се запрашале колку навистина е важна здравата исхрана?

Според една неодамнешна студија објавена во списанието „The Lancet“, нездравата исхрана предизвикува околу 11 милиони смртни случаи годишно. Научници ги анализирале прехранбените навики на луѓето во 195 земји ширум светот […]

Нега и убавина

Зајакнете си го имунитетот: Направете домашен витамин Ц во прав

Витаминот Ц најмногу го има во овошјето и во зеленчукот. Тој е значаен за човекот бидејќи неговиот внес влијае многу позитивно за здравјето. Многу луѓе обидувајќи се да ги задоволат […]

Нега и убавина

Корисни совети кои ќе ви заштедат време, а се во корист на вашето здравје

– Направете мешавина од овесни снегулки и суво овошје и запакувајте ги во мали кесички. Држете ги на посебно место во кујната, секогаш нека ви бидат на дофат и подгответе […]