Ознака: Исламска држава

Вести

Турската полиција уапси 61 осомничен припадник на ИД

Турската полиција денеска соопшти дека во две одвоени акции уапсила 61 лице, осомничени за поврзаност со џихадистичката група Исламска држава (ИД).Како што јави Анадолија, во првата акција во источниот округ […]

Црна хроника

МАСАКР: Единаесет луѓе се убиени, 47 повредени во најновиот напад на Исламска држава

Најмалку 11 луѓе загинаа, а 47 лица се повредени во Багдад, по последниот напад на екстремистите на т.н. Исламска држава.   Нападот се случил во центарот на ирачката престолнина, кога […]

Вести

ИД го минира Мосул за да ги запре бегствата на цивилите пред доаѓањето на ирачките сили

Џихадистите од групата Исламска држава поставуваат бомби пред праговите од куќите во Мосул за да ги спречат цивилите да бегаат од овој северен ирачки град, изјавија командант на силите на […]

Вести

ОН: Поради воените операции во Мосул раселени речиси половина милион цивили

Воената операција што трае веќе шест месеци за преземање на ирачкиот град Мосул од ИД, принуди околу половина милион луѓе да бидат раселени, соопштија ОН.Ирачките сили почнаа со голема воен […]

Вести

Трогателна исповед на робинка на Исламската држава: Ме силуваше пред децата, а потоа…

Мета на нападите на членовите на Исламска држава често се и муслиманките кои од некои причини им замерувале на џихадистите за однесување, а една од нив и јавно го споделила […]

Вести

Напаѓачот од Берлин бил радикализиран од лидер на ИД во Германија

Новоосомничениот напаѓач на Божиќниот пазар во Берлин, во кој загинаа 12, а 48 лица се повредени, бил радикализиран од страна на лидер на Исламската држава во Германија.Тунижанецот Анис Амри, по […]