Ознака: какао

Здравје

Пет причини зошто треба да уживате во какаото

Во продолжение откријте неколку причини поради кои треба да пиете какао секој ден. Ги зајакнува крвните садовиКакаото помага во стабилизирање или намалување на крвниот притисок, ги зајакнува крвните садови и […]

Живот

Пијалоци кои го забавуваат стареењето

Дали знаевте дека овие пијалоци го забавуваат стареењето. Проверете колку ги користите на дневна основа: Вода. Хидратацијата на вашиот организам е клучна доколку сакате вашето лице да не изгледа уморно […]

Здравје

Какаото и чоколадото се корисни за човековото здравје

Нутриционистите секогаш препорачувале дека слатките можат да бидат и здрави, но само ако не содржат премногу шеќер или други штетни состојки што го уништуваат имунитетот, меѓу другото. Затоа, какаото е […]

Здравје

Пијте какао за подобра меморија

Секојдневната употреба на какао ја подобрува меморијата. Во експериментот учествувале доброволци на различна возраст кои во тек на месец дена требало да пијат какао секојдневно. Во почетокот и на крајот […]