Ознака: лекови

Живот

Ако ги користите овие лекови, треба да избегнувате сончање

Дали знаете дека лековите и сончањето не се добра комбинација? Ако земате одредени лекови, треба да избегнувате изложеност на сончева светлина и високи температури. Некои кремови за акни, антибиотици и […]

Вести

Два лека од Куба се покажаа значително ефикасни против КОРОНА ВИРУСОТ

Два лека од Куба се покажаа значително ефикасни против КОРОНА ВИРУСОТ Властите од Куба известија дека употребата на два лека развиени од кубанските компании за биотехнологија значително ја намалува смртноста кај нив. Во […]

Живот

РЕЦЕПТ: Чај од пченица за лекување на артритис и реума!

РЕЦЕПТ: Чај од пченица за лекување на артритис и реума! Оние кои се грижат за своето здравје повремено треба да си приготвуваат чај од пченица кој е исклучително делотворен за лекување артритис. […]

Вести

Од денеска нема да може да земете лекарства од аптека за болен роднина- лекови на рецепт само со лична карта и пасош!

Граѓаните од денеска ќе можат да добијат лек што им е препишан на рецепт од која било аптека во државата и во кој бил ден во месецот. Од денеска се […]

Вести

Квотата за лекови останува

Фондот за здравствено осигурување одлучи квоти да нема само во аптеките во туристичките места. Исто како за август, така и за септември, нема никаква промена. Без квоти се аптеките во […]

Македонија

Квотите за лекови ќе се укинуваат од 1-ви септември до 1-ви октомври

Како што денес најави премиерот Зоран Заев решението за лекови без квоти треба да стартува во периодот од 1-ви септември до 1-ви октомври, до кога надлежните работат на изнаоѓање механизми […]

Занимливости

За безгрижен летен одмор не тргајте без овие работи: Што треба да содржи вашата патна аптека?

Статистиката говори дека секој човек, на годишен одмор, просечно е болен два до два ипол дена. Затоа, многу е важно добро да се подготвиме пред патувањето и да понесеме: лекови, […]

Сцена

Лекови, игли и кукла: Објавени фотки од собата на Мајкл Џексон од денот кога почина

Новиот документарец Killing Michael Jackson ќе открие морничави детали, како и прв поглед во спалната соба на пејачот од дента кога почина од срцев удар предизвикан од предозирање. Лекови, порака […]

Живот

Лековите во ниеден случај не ги земајте со сокови, еве зошто

Пиење лекови со сокови, а особено со одредени видови, прилично може да го намали нивното дејство. Ова пред сè се однесува на соковите од грејпфрут и портокал, доколку истовремено се […]

Сцена

Се обиде да ги сокрие и побегне: Карлеуша во „Ѕвездите на гранд“ со лекови излезе од автомобилот

Јелена Карлеуша кришум се врати од Кина и отиде на снимањето на Ѕвездите на Гранд, каде не се одвојувала од својот телефон и лекарствата.Таа цело време е под присмотра на […]

Вести

Внимателно со лековите доколку се подготвувате за патување

Честите патувања, викенд одмори на море или на езеро, на планина или на река, значат и поголема изложеност на организмот на надворешни влијанија и зголемена појава на алергии и вирусни […]