Ознака: лубеница

Кулинарство

Како да ја одберете најслатката лубеница? Еве неколку трикови

Како да ја одберете најслатката лубеница? Еве неколку трикови кои ќе ви помогнат да одберете убава лубеница со која ќе се засладите во овие топли денови.1. Убавината е важна Бидете […]

Живот

Не ја чувајте лубеницата во фрижидер

Иако сите сакаме кога јадеме разладена лубеница која ја чуваме во фрижидер, сепак сите ние правиме една голема грешка, велат американските научници кои што овој експеримент го докажаа.Имено лубеницата треба […]

Живот

Ако некогаш откако ќе ја исечете лубеницата забележите ваква пукнатина, веднаш фрлете ја! Еве зошто…

Земјоделците користат ѓубриво, кое содржи forchlorfenuron. Тоа е хемиска супстанција, која има моќ да ја прошири големината на лубеницата и до 20%, што на крајот доведува до поголем профит.Оваа хемикалија […]

Кулинарство

ОСВЕЖИТЕЛЕН безалкохолен коктел од лубеница и краставици!

Совршено здраво освежување за летните горештини!Потребни состојки: 750 грама лубеница (исечкана на коцки и исчистена од семки) 1 краставица (исечкана на коцки) четвртина чаша сок од зелен лимон 2 лажици […]

Живот

КОЈ БИ РЕКОЛ! Додадете го овој зачин во лубеницата и ќе стане уште посочна!

Лубеницата во лето носи големо освежување, а ја сакаме затоа што го хидрира организмот.Со еден неочекуван додаток, лубеницата ќе стане уште повкусна и посочна: исечените парчиња лубеница, едноставно зачинете ги […]

Занимливости

ТРИКОВИ ШТО ТРЕБА ДА ГИ ЗНАЕТЕ: Еве како да изберете слатка лубеница!

Еве неколку трикови кои ќе ви помогнат да одберете убава лубеница со која ќе се засладите во овие топли денови.1. Убавината е важна Бидете во потрага по цврста и симетрична […]