Ознака: Мурињо

Меѓународен фудбал

Откриено зошто Мурињо го остави Касиљас на клупата

Одлуката да се остави на клупата Икер Касиљас, капитенот и иконата на Реал Мадрид е порака до челниците на „кралскиот“ клуб. Имено, Мурињо тврди дека Реал ја плаќа цената затоа […]

Меѓународен фудбал

Во Реал „бура од незадоволство“: Не сакаме да го гледаме Икер на клупата!

По поразот од екипата на Малага на гостински терен во рамките од 17-тото коло од Примера Дивизија, односно популарната Ла Лига, шпанските медиуми ги анализираат недостатоците на Реал Мадрид на […]

Меѓународен фудбал

Фергусон за дуелот со Реал: Морам да нарачам некое добро вино!

Искусниот Алекс Фергусон повторно ќе се сретне со Кристиано Роналдо и со тренерот со кој имаше одличен однос во Англија. Без оглед на тоа што неговиот тим го доби најтешкиот […]

Меѓународен фудбал

Мурињо го има лекот за Фергусон

Реал Мадрид-Манчестер Јунајтед е најзвучната двојка во осминафиналето, во фудбалската Лига на шампиони. Овие два тима заедно имаат освоено 12 титули Европски првак, Реал најдобар во Европа бил девет пати, […]

Меѓународен фудбал

Мурињо му се обрати на новинар: „Ти си ѓубре“

’Јас сум врв на фудбалот, а ти си новинарско ѓубре“, со овие зборови тренерот на Реал, Жозе Мурињо, му се обратил на новинарот на ’Marca’, Антонио Меана. Новинарот, по завршувањето […]

Меѓународен фудбал

Мурињо индиректно го нарече Меси „глумец“

Жозе Мурињо, тренерот на Реал Мадрид, познат по својот говор и интересни изјави со сарказам, уште еднаш прокоментира за најдобриот играч на денешницата Лионел Меси и неговата според Мурињо „наводна“ […]

Меѓународен фудбал

Касиљас со „шлаканица“ за Мурињо: Дел Боске е најдобар тренер за 2012

Касиљас изјави дека според негово Дел Боске е најдобриот тренер за 2012-тата година. Голманот на екипата на Реал и Шпанската фудбалска репрезентација прокоментира во однос на тоа кој е кој […]

Меѓународен фудбал

Најскапите во фудбалот

“Pluri Consultoria”, бразилкската маркетиншка агенција, за потребите на бразилското списание Globoesporte ја процени точната вредност на најдобрите светски фудбалери.  На првото место очекувано се најде Лионел Меси, пред Кристиано Роналдо […]