Ознака: намирници

Кулинарство

Нов омилен начин на подготвување на јајца: Кралски појадок кој се јаде во секое доба од денот

Јајцата Бенедикт се американски фаворит за појадок и бранч, а истите можете да ги припремите во вашиот дом со многу малку напор. Највкусната варијанта на јајца со пржена шунка и […]

Живот

И од здравата храна качувате килограми, еве ги стапиците

Фактот дека некои производи се здрави за нашето тело не значи дека тие не дебелеат. Кои се секојдневните стапици заради кои накачуваме килограми? Стапицата 1: Леб Луѓето кои сакаат тестенини […]

Живот

Направете детоксикација на вашиот организам: Ова се 10-те најважни намирници

Постојано сте под стрес? Не се храните здраво? Тогаш ова е вистинското време да го исчистите вашиот организам, користејќи здрави намирници. Ова се 10-те намирници кои ќе ви помогнат брзо […]

Живот

Ова се 10-те најздрави продукти, треба секој ден да јадете барем еден од нив

Некои прехрамбени продукти се вистински фабрики на витамини, доколку ги вклучите во вашата исхрана помали се шансите да имате зголемен холестерол, висок крвен притисок, слаби коски или лош вид. Експертите […]

Нега и убавина

Ова е најздравиот појадок на светот: Го намалува крвниот притисок и ризикот од појава на дијабетес

Појадокот е најважниот оброк во денот, па важно е тој да биде добро избалансиран и сочинет од вистинските намирници За да имате добро здравје, покрај физичката активност, важно е да […]

Вести

Мрсна храна се продава како посна: Ако производот ги содржи овие состојки ќе направите голема грешка

Внимавајте, бидејќи во време на строги пости, мрсното се продава како посно. Во маркетите се продаваат „посни“ производи што содржат казеин и сурутка во прав, а потрошувачите не знаат дека […]

Вести

Институциите тврдат дека храна има доволно: За поскапување казни до 5.000 евра, па и една година затвор

Прехранбената индустрија во земјава им порачува на граѓаните дека нема потреба панично да купуваат залихи зашто има доволно леб, брашно, масло за јадење, млеко, млечни производи, јајца, кондиторски производи, месо […]

Живот

Додека постите, внесувајте ги овие намирници: Ќе имате имунитет посилен од било кога

Веќе започна велигденскиот пост за православните верници, најдолгиот и најстрогиот пост во годината. Бидејќи е сезона на вируси, постот би ни годел затоа што консумирањето месо во време на болест […]