Ознака: ООН

Вести

Бачев: Иванов да ги извести ООН дека договорот од Преспа е невалиден!

Вчера се случи едно од најголемите предавства во поновата македонска историја. Странскиот измеќар Зоран Заев и 81 пратеник извршија национално предавство врз македонскиот народ и македонската држава со изгласувањето на […]

Избор на уредникот

Игор Јанев: СЕ РАБОТИ ЗА ПРАВНАТА НЕПИСМЕНОСТ НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ИВАНОВ!

ВНИМАНИЕ!!! ПОСЕБНО ИЗВЕСТУВАЊЕ: СЕ МНОЖАТ ДЕЗИНФОРМАЦИИТЕ НА НЕТ И СЕ ШИРАТ СПИНОВИ ОД КОИ НЕ Е ИМУН НИТУ ИВАНОВ!! Коментатор на мојата страна ме праша: „Еден мој пријател беше кај […]

Издвојуваме

Игор Јанев: ИВАНОВ итно да испрати писма и ноти до шефовите на 19 држави во светот

ВАЖНО СООПШТЕНИЕ! ПО ИЗЈАВАТА НА ГРКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ ПАВЛОПУЛОС; Претседателот ИВАНОВ итно да испрати писма и ноти до шефовите на 19 држави во светот (како и до нивните дипломатски мисии при […]

Балкан Вести

Грција бара нов амандман на Преспанскиот договор!?!

По големите бранувања што во Грција ги предизвикаа изјавите во Собранието на премиерот Заев за учењето на македонскиот јазик во Грција, за неговата употреба, за „Егејска Македонија“, Атина ќе ја […]

Вести

Дипломатски скандал во ООН: Да не си се осмелил да ја навредуваш Русија

Претставникот на Москва на состанокот на Советот за безбедност на ОН му се спротивстави на британскиот колега користејќи изразито недипломатски јазик на седницата во пресрет на гласањето за сириската резолуција.Заменикот […]

Вести

„Немате врска што се случува во Алепо“: Погледнете како канадска новинарка ги нападна западните медиуми!

Алепо е град кој веќе долго време е во центарот на светската јавност. Сириската престолнина на културата и бисер на античката историја, последните 5 години е постојана мета на уништување […]

Вести

Керим е меѓу првите четворица кандидати за Генерален секретар на ООН

Македонскиот кандидат за функцијата Генерален секретар на ООН Срѓан Керим по завршениот четврти круг гласање е меѓу првите четворица, соопштуваат од неговиот кабинет.Меѓу првите четворица се пласираа Португалецот Антонио Гутјереш, […]

Вести

Керим: Во оваа фаза на изборниот процес во ОН бројот на гласови е релативен

Тактизирањето на одделни земји при изборот на новиот Генерален секретар на Обединетите нации резултира со сериозно поместување во индивидуални случаи како што е падот на словенечкиот кандидат, Данило Турк од […]

Вести

ЕУ, СБ и ООН ќе помагаат во санирање на штетите од поплавите

Европската унија и Светска банка заедно со агенциите на ООН во земјата одговорија на барањето на Владата за помош во справувањето со штетата предизвикана од катастрофалните поплави.Како што се наведува […]

Вести

Срѓан Керим се сретна со претседателот на Сенегал

Кандидатот на Република Македонија за функцијата Генерален секретар на ООН Срѓан Керим се сретна со претседателот на Сенегал Маки Сал.На средбата биле разменети мислења за клучните прашања од агендата на […]