Ознака: поплавени подрачја

Вести

Трајановски: Градскиот кризен штаб, полицијата и војската веднаш беа меѓу граѓаните

Во вечерашното Отворено студио на ТВ Нова гостува градоначалникот на Скопје, Коце Трајановски.Трајановски ја опиша кобната ноќ на 6 август, кога во поплавата што го зафати скопскиот регион животот го […]

Сцена

Цеца ќе донира дел од приходот од претстојниот концерт за жителите од поплавените подрачја на Скопје

Македонска Каменица веќе ги најави концертните настапи на балканските ѕвезди Светлана Ражнатовиќ Цеца и Мирослав Илиќ.Подготовките за големиот музички спектакл веќе финишираат и се работи на последните детали околу организацијата […]

Локална самоуправа

Градоначалниците Трајановски и Трајковски во увид на активностите во Стајковци

Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски и градоначалникот на Општина Гази Баба, Тони Трајковски вчеравечер /26.08.2016 година, петок/ извршија увид во активностите на терен во населеното место Стајковски каде екипи […]

Локална самоуправа

МОК со подршка за поплавените подрачја

Работна средба на градоначалникот Тони Трајковски со претседателот на Македонски Олимписки Комитет, г-динот Васил Тупурковски, на која разговараа за помош и поддршка на спортот во Гази Баба, а особено за […]

Вести

Русија испраќа хуманитарна помош за поплавените подрачја

Хуманитарна помош од Руската Федерација, наменета за поплавените подрачја, денеска ќе пристигне на Аеродромот „Александар Велики“ во Скопје.Помошта се состои од мобилни дизелни и бензиски генератори со моќност од 5 […]

Вести

Дали ќе заѕвони училишното ѕвонче на 1-ви септември во поплавените подрачја?

Министерството за образование и наука ги презеде сите потребни активности кои беа неопходни да се реализираат околу подготовка на училиштата од регионите кои беа зафатени со поплавите, рече заменик-министерот за […]

Вести

Спасов: Исплатено е зголемувањето на надоместоците за социјална и детска заштита на лицата од поплавените подрачја

Вкупно 650 семејства од поплавените подрачја веќе го добија зголемувањето во текот на вчерашниот ден, истакна денес министерот за труд и социјална политика Диме Спасов.Исплатениот износ за овие семејства е […]