Ознака: поплавени подрачја

Вести

Јолевски: АРМ деноноќно е на терен за да помогне

Министерот за одбрана на Република Македонија, Зоран Јолевски, зборуваше за помошта која ја пружа АРМ на терен, директно помагајќи им на лицата погодени од поплавите.Ангажираниот персонал од составот на армијата […]

Вести

Пакет мерки: 100 процентно обештетување на погодените од невремето

Владата на република Македонија денес усвои пакет на мерки наменети за граѓаните во погодените подрачја од поплавите кои го зафатија скопскиот регион.-Имајќи ја во предвид големината на природната непогода, нејзината […]

Вести

Извршен е увид во над 2.100 домаќинства, попишани се над 500 возила

Севкупно на терен се околу 60-тина тимови кои вршат увид и попис на штети на недвижности, движен имот, моторни возила, сточен фонд и земјоделско земјиште.Надлежните тимови за проценка на штети […]

Вести

ЗК Пелагонија ќе донира 100 тони сточна храна за сточарите од настраданите подрачја

ЗК Пелагонија АД Битола соопшти дека ќе донира 100 тони сточна храна, наменета за сточарите од настраданите подрачја, чии залихи беа уништени во невремето.Во наредните десет дена компанијата секојдневно ќе […]

Вести

Бидете претпазливи: Измамници собираат донации во име на МПЦ

Непознати лица претставувајќи се во име на МПЦ собирале донации по куќи и станови во Скопје за поплавените подрачја. Станува збор за измама, на која предупредува Скопската епархија.МПЦ посочува дека […]

Вести

Пумпи и агрегати за струја за поплавените подрачја пристигнуваат од Чешка

Чешка материјална помош наменета за ублажување на последиците од катастрофалните поплави ќе биде предадена денеска во објектот на касарната „Гоце Делчев“ во Скопје.Членови на Противпожарната спасувачка бригада на Република Чешка […]

Локална самоуправа

Општина Гази Баба забрзано работи на пуштање на електрична енергија во поплавените подрачја

Општина Гази Баба во соработка со ЕВН забрзано работи на тоа граѓаните од поплавените подрачја што поскоро да добијат електрична енергија.Досега е пуштено уличното осветлување во Ченто, Инџиково како и […]

Политички партии

ВМРО-ДПМНЕ до своите членови: Донирајте за настраданите од поплавените подрачја

ВМРО-ДПМНЕ ги повикува сите членови да донираат на жиро-сметката која партијата ја отвори за помош на настраданите од поплавените подрачја.Владејачката партија го испрати својот апел преку социјалните мрежи каде е […]