Ознака: поплавени подрачја

Вести

Груевски посети поплавени куќи во Црешево

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и денес е на терен меѓу жителите од поплавените подрачја.Тој го посети и селото Црешево каде невремето од минатиот викенд предизвика многу штети. Груевски по разговор со […]

Сцена

Охрид солидарен за Скопје: Естрадата пееше и донираше за поплавените

Дел од македонската естрада вчера настапи на Градскиот Плоштад во Охрид и здружено со граѓаните донираа за поплавените семејства во Скопје.Кутиите за донации за кратко време се наполнија, а донации […]

Локална самоуправа

Општина Битола е активно вклучена во акцијата за помош на граѓаните од поплавените подрачја

Општина Битола и локалниот кризен штаб со повеќе активности, опрема и човечки ресурси веќе пет дена континуирано дејствуваат на терен во поплавените подрачја во скопско.Над 100 луѓе, волонтери, вработени во […]

Локална самоуправа

Дезинфекција во поплавените подрачја во Општина Аеродром

Од вчера, 11.8.2016 година, во поплавените подрачја во Општина Аеродром почна процес на дезинфекција на исчистените домови, кои беа зафатени од катастрофалната поплава.Во соработка со Институтот за јавно здравје, екипите […]

Локална самоуправа

Градоначалникот Стрезовски заедно со вработените во локалната самоуправа на Општина Ресен денес се во настраданите подрачја од поплавата

Градоначалникот Ѓоко Стрезовски заедно со вработените во локалната самоуправа на Општина Ресен денес се во настраданите подрачја од поплавата, каде што заедно со месното население помагаат во расчистувањето на теренот.Ресенските […]

Вести

Тактичко оперативниот центар на АРМ ги координира активностите во поплавените подрачја

Од вчера во функција е ставен тактичко оперативниот центар на АРМ, кој воедно е координативен центар за сите активности за ангажирање на потребните средства и персонал во санирањето на последиците […]

Вести

Алкалоид донираше медицински средства, средства за хигиена, чистење и дезинфекција

Македонскиот фармацевтски гигант Алкалоид АД Скопје изрази во вторникот преку медиумите длабоко сочувство до семејствата на настраданите и искрено жалење за загубите направени од природнатакатастрофа која се случи на подрачјето […]