Ознака: поплавени подрачја

Вести

Арсовска: Механизацијата е сè уште на терен

Компаниите веднаш се мобилизираа, уште вечерта и следното утро, во моментот кога можеше да се излезе на терен ние излеговме, вели претседателката на Сојузот на стопанските комори Данела Арсовска која […]

Вести

Почна исплатата на авансната помош за жителите од поплавените подрачја

Министерството за финансии информира дека сите граѓани кои ги евидентирала Комисијата за проценка на штетите во подрачјата зафатени од поплавите во скопскиот и тетовскиот регион ќе бидат опфатени со авансната […]

Вести

Поплавените да пријават во МФ банката за исплата на авансната помош

Граѓаните од поплавените подрачја денеска, утре и задутре треба да ги пријават во Министерството за финансии деловните банки во кои сакаат да им биде исплатен паричниот надоместок.Евидентираните лица од приложените […]

Вести

Емил Димитриев: Работиме на исплата на авансот за штетите од поплавите

Во селото Стајковци најголем дел од улиците и домовите се исчистени. Извршена е дезинфекција во над 85 проценти од домовите. Наскоро се очекува да започне и обештетувањето на граѓаните чии домови […]

Вести

СДСМ не се откажува од обидите политички да профитира од туѓата несреќа

Функционерите и активистите на СДСМ изминативе 10 дена покажаа целосна негрижа и несолидарност кон граѓаните кои беа зафатени од катастрофалното невреме кое со себе зеде и жртви.Додека Македонија е на […]

Вести

Тодоров: Досега дезинфицирани 20 милиони метри квадратни

Организирана е итната медицинска помош и во Стајковски, во Арачиново и Сингелиќ, изјави вицепремиерот и министер за здравство Никола Тодоров кој денеска беше во посета на Стајковци.-Ангажирани се медицински лица […]

Вести

Премиерот Димитриев во Стајковци и Инџиково – куќите се санираат, граѓаните благодарни

Претседателот на Владата на Република Македонија, Емил Димитриев и денеска е на терен во поплавените подрачја. Тој заедно со министерот за труд и социјална политика Диме Спасов и министерот за […]

Вести

Задолжение од МТСП за компаниите чии вработени се од поплавените подрачја

Министерството за труд и социјална политика согласно задолжението на Владата на Република Македонија од седницата одржана на ден 13.8.2016 година, известува дека се задолжуваат сите органи на државна управа а […]