Ознака: појадок

Живот

Што се појадуваат најздравите луѓе на светот?

Луѓето кои тежнеат кон губење на килограмите или одржување на здравата тежина имаат исхрана која се темели на ограничена количина на намирници. Ваквата исхрана е тешка за одржување, поради што […]

Здравје

Пет правила за појадок со кои ќе ослабите

Доколку ги следите следните 5 правила, ќе имате совршен утрински старт со кој истовремено би можеле да дојдете до губење на посакуваните килограми. Некои правила кои ги применуваме наутро можат […]

Здравје

Појадок по рецепт на нутриционист – одличен за јакнење на имунитетот

Добро е познато дека појадокот е најважниот оброк во текот на денот, па затоа истиот треба да биде добро избалансиран. Намирниците кои ги внесуваме во организмот играат важна улога и […]

Занимливости

Гостин во њујоршки ресторан во оброкот нашол бисер

Во познатиот њујоршки ресторан „Сентрал Ојстер Бар“, Рик Антош – инаку чест гостин таму, во својата чорба од остриги пронашол бисер.За „Њујорк Пост“ 66-годишниот гурман раскажува дека веднаш кога го […]

Живот

Чоколадо за појадок? Новата студија сугерира дека тоа би можело да помогне во согорување на масти

Ако одлучите денот да го започнете со малку чоколадо, тоа можеби воопшто и не е лоша идеја. Истражувачите од „Brigham and Women’s Hospital“ го проучувале влијанието на млечното чоколадо врз […]

Здравје

Појадокот е задолжителен, но не смеете да ги јадете овие 4 намирници на празен стомак!

Дали честови е непријатно поради звуците што ги испуштаат цревата? Дали некогаш сте се запрашале зошто понекогаш појадокот „лежи“ добро и зошто понекогаш варењето функционира ,, сто на час “? […]