Ознака: појадок

Кулинарство

Четири рецепти за совршен појадок од палачинки

Ако обожавате палачинки овие рецепти се совршен избор за појадок. Tasty објави четири различни начини на подготвување вкусни и лесни палачинки кои можете да ги комбинирате со омилените намирници и […]

Нега и убавина

Ако јадете ваков појадок, ќе ги согорите калориите!

Консумирањето обилен појадок може да помогне при слабеењето, тврдат научниците. Поточно, една студија објавена во магазинот „Клиничка ендокринологија и метаболизам“ вклучуваше лабораториски експеримент на луѓе кои јаделе нискокалоричен појадок и […]

Кулинарство

Здрав појадок за слабеење: Седум рецепти за вкусни мафини

Режимот на исхрана за слабеење не значи изгладнување, туку внесување квалитетни калории. Нутриционистите препорачуваат во дневната доза овошје задолжително да вклучите зрнесто овошје како јагоди, боровинки, капини, малини и рибизли […]

Живот

5 начини како вистински да ја искористите паузата од работа за одмор

Си купувате јадење и се враќате во канцеларија да го изедете пред компјутер? Или скролате по Инстаграм додека јадете? Не сте единствени, но ова не е вистинско користење на паузата […]

Кулинарство

Појадок кој го чисти организмот – Се јаде двапати неделно

Црниот дроб е најважниот орган во телото, со оглед на тоа што целокупното здравје зависи од него. Лекарите и нутриционистите велат дека црниот дроб подобро ќе го прочистува организмот ако […]

Кулинарство

Панцероти со сирење без квасец: Брзи залчиња за вкусен појадок

Направете превкусен појадок кој ќе ве воодушеви вас и вашите најблиски. Потребни состојки: 40 грама семки од сончоглед, 140 грама солено сирење, 1 лажичка, куркума, 2 лажички ким, 2 јајца, […]

Живот

Важно е што прво јадете наутро! Еве со кои намирници не треба да го започнете денот

Дали сте размислувале колку е здраво тоа што наутро прво ќе го изедете? Еве што, според мислењето на експертите не би требало да се консумира на празен желудник. Храната која […]

Кулинарство

Шест идеи за вкусни и здрави десерти за деца кои сакаат житарки

Во најновото видео на Tasty ќе погледнете шест идеи за вкусни и здрави десерти идеални за деца кои сакаат да јадат житарки во комбинација со мед, чоколадо, путер, цимет и […]

Кулинарство

Направете си витаминска “бомба“: Треба само да ги измешате овие состојки

Ова смути го зајакнува имунитетот и има позитивно влијание на целокупното здравје. СОСТОЈКИ: сирово излупено цвекло јаболко корен од целер морков 1 шолја бадемово или кокосово млеко 2 лажички мелено […]

Нега и убавина

Идеја за здрав појадок: Мусли со јогурт од индиски ореви

Индиските ореви имаат висока нутритивна вредност. Богати се со витамините Б1, Б2, Б6 и Е, а имаат и висок процент на калиум, натриум, флуор, јод, калциум, железо и фосфор. Освен […]