Ознака: појадок

Кулинарство

Зошто не треба да го прескокнувате појадокот?

Неодамнешно истражување покажа дека 92 отсто од лицата кои учествувале во анкетата, сметаат дека појадокот е најважен оброк, но само 46 отсто се изјасниле дека редовно го консумираат. Редовното консумирање […]

Кулинарство

За појадок, ужина или вечера: Одлични полнети корпи со спанаќ

Совршен рецепт од кујната на баба Јела. Состојки: Готови тенки кори 150 гр сирење 1-2 јајца 1 лажичка прашок за пециво 200 гр спанаќ 1 пократко сукало Масло Подготовка: Спанаќот […]

Кулинарство

Палента како инспирација за појадок, ручек и десерт

Љубовта кон палентата многумина ја негувале уште од детството. Покрај тоа што е едноставна, прифатлива и лесно достапна храна, палентата работи одлично и во слатки и солени варијанти. Некогаш, палентата […]