Ознака: протести

Вести

Граѓаните и денеска на протест, Груевски со нив

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски и вечерва, како и претходните денови, присуствуваше на протестот пред Министерството за правда, кој се оддржува против приведувањата пратеници и други лица за учество во […]

Вести

И денес протести: Се најавува целосна блокада на сообраќајот во Скопје

Со блокирање на повеќе раскрсници на главните сообраќајници во Скопје, ВМРО-ДПМНЕ и денеска го продолжува протестот за слобода на притворените во вчерашната акција на МВР. Како што информираат од партијата […]

Вести

Протести во Мадрид за единствена Шпанија

Илјадници граѓани се собраа денеска во Мадрид во знак на поддршка за единствена Шпанија, еден ден пред одржувањето на забранетиот референдум за независност на Каталонија.Учесниците на протестот се собраа на […]

Вести

Голема група на граѓани на протести против законот за двојазичност!

Во организација на Светскиот Македонски Конгрес, Македонски манифест, Граѓанската иницијатива со отец Ивица Тодоров, Здружението Преродба, Сојузот на Македонците со исламска религија, Семакедонски национален совет “Македониум“ и Здружението Тврдокорни, и […]

Вести

Француската полиција претепа репортер

Во текот на вчерашните демонстрации во Париз полицијата претепа фоторепортер кој го сликаше протестот.Сето тоа го забележал друг фоторепортер. Како што јавуваат западните медиуми, брутално е претепан француско-холанѓанскиот репортер Алексис […]

Вести

Тетовци гневни на празните ветувања на локалните власти

Граѓанската иницијатива за чисто Тетово повторно алармира за дивата депонија на влезот во градот иако локалните власти минатата недела откако ја пуштија во употреба претоварната станица за отпад најавија дека […]

Вести

Министерот не се грижи за нас, цената на бостанот е мизерна

Земјоделците се незадоволни од третманот на новата влада и денеска од Струмичко дојдоа пред зградата на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, каде што го расфрлаа бостанот, и како што […]

Вести

Ние од ова егзистираме, надлежните да ни го решат проблемот

Со двочасовен протест и блокада со трактори на улицата пред општинската зграда во Тетово повеќе земјоделци од овој регион го изразија револтот од немањето соодветна локација за продавање на своите […]

Вести

Вработените во „Колска“ излажани од Заев, ги радикализираат протестите!

Вработените во фабриката за шински возила „Колска“ од денеска излегоа да штрајкуваат и го блокираа железничкиот сообраќај во Велес, откако беа излажани од новиот премиер Зоран Заев дека ќе им […]

Вести

Голготата на земјоделците продолжува, новата влада глува за нивниот проблем

Голготата на земјоделците продолжува. Праските скапуваат, откуп нема, а новата влада е глува за нивниот проблем. Ваквата ситуација ги натера утринава да го блокираат регионалниот пат Росоман – Прилеп кај […]

Вести

Дамовски: Од тужбата нема да биде поштеден никој од оние кои ја предизвикуваат оваа криза

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ по правен пат ќе ја продолжи битката против неуставниот избор на претседател на Собрание на Република Македонија и обидот за протуркување на тиранската платформа, која […]

Вести

Штипјани јасно кажаа дека не сакаат двојазична и бинационална држава

Штипјани повторно во голем излегоа на протест во знак на поддршка за граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“.Граѓаните на Штип уште еднаш порачаа дека предвремени парламентарни избори се единствен излез од […]