Ознака: регион

Балкан

Најмалку четири илјади гласачи се запишани во исто време и во избирачкиот список на Косово и во Црна Гора!?

Коалицијата „За иднината на Црна Гора“ објави дека дошла до списокот на голем број луѓе кои се запишани во избирачките списоци во регионот, а кои гласаат во Црна Гора. Членот […]

Балкан

Нов скок: Речиси 400 заразени во БиХ, Италијанец почина во Хрватска 3 дена по приемот во болница

Состојбата со коронавирусот сè уште е загрижувачка во целиот регион, а земјите продолжуваат да пријавуваат неколку стотици нови случаи. Се појавуваат нови жаришта, некои се поврзани со ноќни клубови, а Италијанец […]

Балкан

Трендот на новозаболени во регионот повторно расте- оваа соседна држава руши рекорди на заболени во еден ден!

Според последните податоци, во светот со коронавирус досега се заразени 9.109.885. Од нив починале 471.759, а оздравеле 4.879.462 луѓе. – Во Србија во последните 24 часа се потврдени 96 нови […]

Вести Македонија

Временска прогноза за август за Македонија, но и за регионот

Според последно направените анализи околу временската состојба за месец август за Македонија, но и регионот укажуваат дека поголем дел од Грција, источната половина на нашата држава како и поголем дел […]

Вести Македонија

Вонредна метео најава: Силно невреме ќе го зафати регионот

За време на претстојната ноќ северозападните и северните предели од Балканот ќе бидат зафатени од изразено нестабилна и влажна воздушна маса и тоа поради судир на две воздушни маси (топлата […]

Балкан

Силно невреме во регионот: Град со големина на голф топче уништи неколку автомобили

Силно невреме ја зафати Хрватска, посебно деловите Славонија и Далмација. Не само што паѓало силен дожд, туку и град со големина на голф топчиња оштетил неколку автомобили. Температурата паднала за […]

Балкан

Кој има најголема плата во регионов? Земаме два пати помалку

Во регионот најголема плата земаат Хрватите, а Македонците немаат многу со што да се пофалат. Радио Слободна Европа прави анализа на платите, според која, на прво место е Хрватска со […]

Балкан

Балканот зафатен од студен бран: Ниски температури, снег и силен ветар

Од североисточнит дел на Европа на Балканот вчера пристигна студен бран кој ќе се задржи пет дена, а на социјалните мрежи се објавуваат фотографии од снег кој ноќеска паѓал во […]