Ознака: регион

Балкан

Трендот на новозаболени во регионот повторно расте- оваа соседна држава руши рекорди на заболени во еден ден!

Според последните податоци, во светот со коронавирус досега се заразени 9.109.885. Од нив починале 471.759, а оздравеле 4.879.462 луѓе. – Во Србија во последните 24 часа се потврдени 96 нови […]

Вести Македонија

Временска прогноза за август за Македонија, но и за регионот

Според последно направените анализи околу временската состојба за месец август за Македонија, но и регионот укажуваат дека поголем дел од Грција, источната половина на нашата држава како и поголем дел […]

Вести Македонија

Вонредна метео најава: Силно невреме ќе го зафати регионот

За време на претстојната ноќ северозападните и северните предели од Балканот ќе бидат зафатени од изразено нестабилна и влажна воздушна маса и тоа поради судир на две воздушни маси (топлата […]

Балкан

Силно невреме во регионот: Град со големина на голф топче уништи неколку автомобили

Силно невреме ја зафати Хрватска, посебно деловите Славонија и Далмација. Не само што паѓало силен дожд, туку и град со големина на голф топчиња оштетил неколку автомобили. Температурата паднала за […]

Балкан

Кој има најголема плата во регионов? Земаме два пати помалку

Во регионот најголема плата земаат Хрватите, а Македонците немаат многу со што да се пофалат. Радио Слободна Европа прави анализа на платите, според која, на прво место е Хрватска со […]

Балкан

Балканот зафатен од студен бран: Ниски температури, снег и силен ветар

Од североисточнит дел на Европа на Балканот вчера пристигна студен бран кој ќе се задржи пет дена, а на социјалните мрежи се објавуваат фотографии од снег кој ноќеска паѓал во […]

Фото

ФОТО: Овој автомобил го насмеа цел регион – сите велат нека е со среќа мајсторе

Оваа фотка по улиците на Србија ги насмеа сите. Дефинитивно има и зошто ова е една од појаките слики низ интернетов „Управо Разведен“ или во превод Тукушто разведен веројатно слави […]

Балкан

Закинтос повторно се тресе, нов земјотрес го погоди популарното летувалиште

Земјотрес со интензитет од 4,4 степени според Рихтерова скала е регистриран утрово во Јонското Море, северозападно од грчкиот остров Закинтос. Според првичните податоци од Институтот за геодинамика во Атина, епицентарот […]

Балкан

Имаше клиенти од ЦЕЛ БАЛКАН, но никој не знаеше дека има СИ ДА!

Четириесетгодишната проститутка Алиса С. неодамна почина, а по нејзината смрт во паника е цела Тузла и Босна и Херцеговина. Нејзиното постојано место за работа бил покрај една безниска пумпа на […]

Балкан

Хамбургер 1300 денари, сендвич 800: Изгор цени на позната плажа во нашиот регион

Со доаѓањето на летото доаѓаат и оние „чудни“ цени кои угостителите секое лето знаат да ги стават. Денес сите знаеме дека и во Дубровник може да се испие кафе по […]

Занимливости

Дали ХААРП е виновен за пеколните температури во регионот

Програмот HAARP се состои од голем број на радиотрансмитери кои имаат огромна енергија. Се состои од преку 180 антени сместени на неколку хектари земја.  Главниот HAARP антенски комплекс е сместен на […]

Вести

Македонија пример за целиот регион

Привлекување странски инвестиции, организирање роуд – шоуа, отпис на долгови, бесплатна бања за пензионерите, легализација на дивоградби, ослободување од плаќање придонеси за компаниите кои што ќе вработат повозрасни граѓани, изградба […]