Ознака: Република Македонија

Издвојуваме Коментари

Владимир Панчевски: Почитување екселенцијо

Владимир Панчевски и се обрати на американската амбасадорка на својот Фејсбук профил. Го пренесеуваме во целост: Почитување екселенцијо, Огромна благодарност за вашата поддршка кон “мојата држава”, РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА во која […]

Вести

Република Македонија слави 28 години самостојност

Република Македонија денеска одбележува 28 години од успешно спроведениот референдум во 1991 година, на кој македонските граѓани се изјаснија за самостојна и суверена држава. На референдумот над 95 отсто од […]

Uncategorized

Од утре снег: Ова е временската прогноза до крајот на месецов

Променливо облачно со локални слаби врнежи од снег претежно на северозапад- ова е временската прогнозата за утре. Ќе дува засилен северен ветер. Дневните температури ќе бидат во Маврово и Берово […]

Вести

Словенија ќе го ратификува Пристапниот протокол за Македонија во НАТО

Словенија денеска се очекува на вонредна седница во Парламентот да го ратификува Протоколот за пристапување на Македонија во НАТО. Со тоа, Словенија ќе биде втората земја-членка на Алијансата која по […]

Вести

Македонија шеста во светот според стапката на невработеност

Според „Голд брокер“, Македонија во моментов го дели шестото место со Ангола во светот според стапката на невработеност. Недостижен на врвот е Конго со 46 отсто, втора е Босна и […]

Вести

Загадено низ цела Македонија, граѓаните дишат отрови

Загаденоста и вечерва е огромна. Граѓаните низ цела Македонија дишат отрови. Според измерената концентрација на ПМ10 честички во воздухот измерена во 20 часот, рекордот го руши Куманово со 411 µg/m³ […]

Вести

Утре треба да бидат распишани претседателските избори

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери утре треба да ги распише претседателските избори, за кои првиот круг треба да се одржи на 21 април, а вториот круг на […]

Македонија

До Конвенцијата на ВМРО-ДПМНЕ- кој е новиот кандидат за Претседател на Република Македонија?

До Конвенцијата на ВМРО-ДПМНЕ за кандидирање кандидат за Претседател на Република Македонија Согласно јавниот повик на мојата партија ВМРО-ДПМНЕ и условите кои на тој повик беа истакнати како потребни за […]