Ознака: сланина

Занимливости

Помага во мамурлакот и предизвикува зависност: Погледнете ги неверојатните факти за сланината

Доколку мислите дека знаете се за овој сувомеснат производ,размислете малку подобро.Ви носиме 7 факти кои би можеле да ве изненадат. Лечи мамурлак Британските истражувачи од универзитетот во Њукасл ја поврзаа […]

Кулинарство

Ролнички од сланина со преубава арома на суви сливи

Задолжително пробајте ја оваа засладена сланина!Состојки: -10 многу тенки парчиња сланина -20 суви сливи -мелен бибер Припрема: Парчињата сланина пресечете ги поп должина да би добиле ленти широки околу 2цм. […]

Кулинарство

Ви остана бајат леб? Наполнете го со сланина и направете го најфеноменалниот ручек!

Следете ги чекорите во видеото и ќе добиете неверојатен ручекЗа овој вкусен оброк ќе ви биде потребно: 3 ленти сланина сецкани на коцки ½ главица кромид 1,5 чаша павлака зачин […]

Кулинарство

Одлична идеја за неделниот ручек: Мусака со сланина и кашкавал

Потребно  е само  да ги следите упатствата прикажани  во видеото и  вашето семејство ќе го обожава овој ручек.Потребни  состојки: 6 компири 8 ленти сланина 1 главица кромид 500мл павлака Малку […]

Кулинарство

Нема да знаете за доста! Брускети со моцарела и сланина!

Едноставно неодоливи…СОСТОЈКИ: 1 багет (ако немате багет, можете да го искоритите било кој тип на леб) 150 гр сланина (тенко сечена) 00 гр пиперка 150 гр моцарела 1 лажичка маслиново […]

Кулинарство

ОБРОК САЛАТА: Одличен предлог за брз ручек

Одличен предлог за брз ручек или вечера ако брзате или сакате нешто друго да пробате. Интегрални тестенини, пилешко, сусам, павлака, сирење и тенки кришки печена сланина.Состојки за 3 лица: 300 […]