Ознака: сода бикарбона

Нега и убавина

Силна комбинација која лечи многу болести: Сода бикарбона и лимонов сок

Сода бикарбоната се користи за нега на телото како надворешно така и внатрешно. А доколку ѝ додадете витамин Ц кој се наоѓа во лимоновиот сок тогаш ќе добиете моќна комбинација […]

Нега и убавина

Сода бикарбона- домашен дезодоранс без штетни хемикалии

Разните дезодоранси кои ги купуваме од козметичките салони за да го неутрализираме мирисот на потта, најчесто се полни со хемикалии кои штетно влијаат на кожата и потните жлезди. Содата бикарбона […]

Занимливости

12 примени на сода бикарбона за кои веројатно не сте знаеле

Секој има сода бикарбона во својот дом, а можностите со овој продукт се речиси безбројни. Веројатно веќе знаете неколку примени на сода бикарбоната, но сигурно не сте слушнале за следниве […]

Нега и убавина

Шампон од сода бикарбона- спас за вашата коса: Рецептот е многу едноставен, а ефектот неверојатен

Блогерката Сонет Лауберт имала толку лоша коса што сериозно мислела да се потстриже скрос кратко. Но, наишла на рецепт за шампон од сода бикарбона и се обидела со истиот. Косата […]