Ознака: сода бикарбона

Живот

Од лекување до длабинско чистење на мебелот- Моќен прашок кој сигурно го имате дома

Сода бикрабоната е моќен прашок кој може да ви помогне за многу нешта, од лекување – до длабинско чистење на мебелот. Многумина ја користат како одличен начин за брзо избелување […]

Занимливости

Сода бикарбона – домашен дезодоранс без штетни хемикалии

Разните дезодоранси кои ги купуваме од козметичките салони за да го неутрализираме мирисот на потта, најчесто се полни со хемикалии кои штетно влијаат на кожата и потните жлезди. Содата бикарбона […]

Живот

Со оваа домашна смеса исчистете ги тепсиите

Поради постојано изложување на висока температура тавите и лонците ја губат бојата и обликот. Со време, поради постојано користење, тие изгледаат неупотребливо, па често ги фрламе. Сепак, дури и ако […]

Живот

Сите ја имаме дома, а не знаеме дека таа е медицинско чудо

Содата бикарбона е наречена „медицинско чудо” зашто има многу употреби и голем број здравствени придобивки. Таа е лесно достапна, а во народната медицина е добро позната како природен лек. Содата […]

Живот

Намалете го нивото на лош холестерол во крвта со напиток кој се подготвува на многу едноставен начин

Освен што го намалува нивото на лошите масти во телото, овој магичен напиток го чисти организмот од токсини и ја подобрува циркулацијата.Магдоносот во секојдневната подготовка на јадењата се додава како […]