Ознака: сол

Живот

Само 3 грама помалку сол дневно може буквално да ви спаси живот

Кинеските научници докажаа дека кога внесувањето на сол ќе се намали за една четвртина, тоа буквално ќе го преполови ризикот од смрт. Ова е прва студија, која поврзува колку намалување […]

Живот

Ја користиме секој ден, а не сме свесни дека е ЛЕК ЗА МНОГУ БОЛЕСТИ

Веројатно не можете да замислите препремување на јадење без додаток сол. Погледнете кога, освен во подготовка на јадење, колку би можело да ви помогне и за други работи.Ве боли грлото […]

Живот

Кафе, сол и кокосово масло: Домашен супер-пилинг против целулит

Целулитот е еден од најупорните женски “непријатели”, а го има речиси секоја жена на светот.Покрај редовното вежбање и големата количина на вода, секако ви е потребен и квалитетен пилинг кој […]

Живот

Лимон, сол и бибер! Мешавина која ги решава овие 4 важи проблеми!

Бибер, сол и  лимон- совршена комбинација во  салата, зарем не? А дали сте занеле  дека оваа комбинација е лековита?Еве што  се лечи оваа комбинација: Болно грло Ослободете се од болката […]

Живот

Оваа феноменална купка ги симнува килограмите,ја подобрува циркулацијата и ги зајакнува нервите и мускулите,а се што ви треба е ОВАА ефтина состојка

Погледнете која купка е здрава за вашето тело и како да ја направите.Лековито и природно,со долга традиција позади себе.Многу култури користат горка сол веќе со милениуми,поради големите предности во отстранувањето […]