Ознака: Стево Пендаровски

Македонија

Пендаровски: И името на државата го сменивме за датум за преговори

И името на државата го сменивме за да добиеме датум за преговори, вели претседателот Стево Пендаровски во интервју за австрискиот весник “Пресе“ и предупредува дека за никого нема да биде добро […]

Вести Македонија

Пендаровски: Неспорно е дека Гоце Делчев е еден од темелите на македонската државност

Претседателот Стево Пендаровски, во интервју за ТВ “Сител“ запрашан за можноста да се постигне договор за тоа чив е Гоце Делчев рече дека тоа е неспорно. Според него, Делчев е […]

Македонија

Пендаровски: Повторно да го обновиме единството што го имавме на почетокот на независноста

Во 1991-та, во неизвесно време, ние, граѓаните, се обединивме околу идејата за своја, независна држава. Тогаш, големиот предизвик, наместо причина за поделби, стана повод за обединување, сите се собравме околу […]

Македонија

Пендаровски: Непримерна изјава која користи речник кој може да навреди цели категории наши граѓани

Претседателот Стево Пендаровски ја оцени изјавата на премиерот Зоран Заев кој рече дека нема да дозволи “неколку криминалци, еден суетен новинар и еден педер” да ја симнат оваа власт, ја […]

Македонија

Пендаровски ги пушта низ вода Катица Јанева и Зоран Заев, пишува “Ла Верита“

Претседателот ги пушта низ вода специјалната обвинителка и премиерот. По нашите откритија по однос на случајот со изнудата, Србија и САД бараат транспарентност. Пендаровски го става Заев во ќош, пишува […]

Македонија

Пендаровски: Никој не смее да биде над законот

Во денешното обраќање од  Вилата Водно претседателот Стево Пендаровски побара ефективна истрага за случајот “Рекет“. – Кажав дека сум разочаран уште на почетокот, а надлежните отидоа на одмор, како да […]

Македонија

Честитка од претседателот Пендаровски за Курбан Бајрам

По повод големиот муслимански празник Курбан Бајрам македонскиот претседател Стево Пендаровски упати честитка до граѓаните со исламска вероисповед во Република Македонија, нагласувајќи дека во пресрет на празникот кој го потенцира […]

Македонија

Пендаровски: Немам намера да го амнестирам Заев ако направил криминал

Претседателот Стево Пендаровски во интервју за Слободна Европа вели дека се залага за помирување, а на забелешките на ВМРО-ДПМНЕ дека помирувањето го сфаќа како амнестија за премиерот Заев и неговите, […]