Ознака: фестивал

Култура

Второ издание на фестивалот за култура Коронијалс

„Коронијалс претставува поле на кое се вкрстуваат многу нишки на времија и безвремија, младости и возрасти, интереси и откровенија со цел да се создаде силна нишка на која ќе се подигне […]

Култура

Седмо издание на „Фестивал на тркала“

Дванаесет европски филмови се прикажуваат во рамки на седмото издание на „Фестивал на тркала“. Фестивалските тркала тргнаа од 12 декември онлајн на посебна фестивалска платформа на Сinesquare.net и ќе бидат […]

Балкан

Хаос на фестивалот Мердита во Белград: Прекинат скандалозен перформанс во кој српски војник силува Албанка

Членовите на српскиот собир Заветници, го прекинаа  концертот  во Домот на млади во Белград, на фестивалот  „Мердита -. Добар ден“.Неколку членови на Заветници беа успеале да влезат во салата  во […]

Вести

Македонски гoтвачи освоија еден сребрен и три бронзени медали на Фестивал во Крањска Гора

Еден сребрен и три бронзени медали освои тимот на Македонската асоцијација на готвачи и шефови – ГастроМак Македонија, на годинешниот Втор меѓународен кулинарски фестивал, што се одржа во Крањска Гора, […]

Култура

Фестивалот „Букстар“ се отвора со добитничка на европската награда за литература

Романот е добитник на Европската награда за литература во 2014 година и на наградата АКО, највисоката книжевна награда во Холандија, а ќе го промовира писателот и литературен критичар Александар Прокопиев.Организацискиот […]

Издвојуваме

Македонско „Ол-стар“ финале на ТАКСИРАТ 18!

За заокружување на годинашното издание, ТАКСИРАТ ја претставува главната вечер на фестивалот, како „Ол стар“ вечер со дел од најголемите македонски музички имиња во живо!Во знак на одбележување на 18 години […]

Култура

Благоја Куновски – Доре: Мастер класата на Џон Сил е историски настан за „Браќа Манаки“

ИФФК со задоволство соопштува дека реакциите од денешниот мастер клас на лауреатот на Златна Камера 300, Џон Сил се повеќе од позитивни. Сите што денеска беа во публиката за да […]

Издвојуваме

Млади кинематографери од Финска и Унгарија претставени на „Браќа Манаки“, оскаровецот Алан Старски држи предавање за филмска сценографија

ИФФК „Браќа Манаки“ со задоволство ве известува дека на денешната прес конференција на ИФФК „Браќа Манаки“, директорот на фестивалот Благоја Куновски и уметничкиот директор Гена Теодосиевска  претставија уште тројца кинематографери […]