Ознака: Франција

Вести Свет

Заради невреме во Франција 140.000 семејства останаа без струја

Најмалку 140.000 домаќинстава останаа без струје откако силно невреме погоди делови од Франција, а многи путишта се блокирани заради откорнати и паднати дрвја. Бурата “Амели“ предизвикала поплави на југоистокот од […]

Вести Македонија

Меморандум на Франција: Никаков датум за преговори

Синоќа во последен обид да го убеди Макрон да дозволи почеток на преговори, беше германската канцеларка Ангела Меркел. Франција засега јавно не го открива ставот, но според документите до кои […]

Свет

Со автомобил удрил во џамија на североистокот на Франција

Маж со својот автомобил удрил во влезот на Големата џамија во местото Колмар на североистокот на Франција. Полицијата го уапсила возачот кој на себе имал повредни нанесени со нож, но […]

Вести

Среде јули снег во Европа- Франција и Италија под снежна покривка

На подрачјето на Италија денеска, предвидени се обилни врнежи и силна бура. Временската прогноза која многумина ги изненади, беше само најава за уште постуденото време кое зафати поедини подрачја на […]

Македонија

Франција и Холандија се противат на почеток на преговорите со Албанија и Северна Македонија

“Повеќе земји-членки на ЕУ го одбиваат почетокот на преговори со Албанија и Северна Македонија“, пишува денес австрискиот весник “Пресе“, пренесе “Дојче Веле“. Со оглед на тоа што за почетокот на […]

Свет

Француските власти запленија половина тон кокаин скриен во банини

Кон крајот на април француските власти запленија половина тон кокаин во вредност од околу 40 милиони евра во северното пристаниште Данкерк, информира денеска францускиот министер за надворешни работи Џералд Дарманен. […]

Вести

Спречен терористички напад во Франција, се апсат организаторите

Француските власти спречија терористички напад и приведоа четири лица. -Имавме доволно докази за да веруваме дека е планиран голем напад, изјави министерот за внатрешни работи, Кристоф Кастнер. Неименуван полициски извор […]

Живот

Оваа европска земја стана прва во светот која забрани силикони за гради

Франција стана првата земја на светот која воведе забрана за импланти за гради кои се поврзуваат со редок вид на рак на имунолошкиот систем. Со забраната биле опфатени неколку модели […]

Вести Свет

Протестите на “Жолти елеци” во Франција продолжуваат

Ова е 12-ти викенд по ред како “Жолтите елеци” протестираат ширум цела Франција против политиките на претседателот Емануел Макрон и неговата Влада. И покрај тоа што се прифатени дел од […]

Вести Свет

Во Руен “Жолтите елеци“ претепаа новинар

Овој викенд во повеќе градови ширум Франција се одржаа деветите по ред антивладини протестите на француското движење „Жолти елеци“. На протестите учествуваа 84.000 лица, од кои 8.000 во Париз. Како […]

Живот

Божик низ светот – Кај нас богата трпеза, во Франција се јаде на полноќ, а во Полска нема месо

Божик – денот на христовото раѓање според христијанската традиција, а кој започнува да се слави со Бадник, односно денот пред Божиќ, кај нас се слави со голема почит и внимание. […]

Вести

Осма жртва на протестите во Франција

Францускиот министер за внатрешни работи, Кристоф Кастане, синоќа изјави дека уште едно лице загинало во протестите на движењето „жолти елеци“, со што бројот на загинати од почетокот на протестите во […]