Ознака: ЈОХАНЕС ХАН

Вести Македонија

Хан на Твитер: Брисел треба да одобри датум за пристапните преговори со Македонија и Албанија

Во пресрет на одлуката на Европскиот совет наредната недела еврокомесарот Хан на Твитер порача дека Брисел треба да одобри датум за пристапните преговори со Македонија и Албанија. Македонија и Албанија […]

Македонија

По прозивката на Дорис Пак на Твитер се огласи Јоханес Хан

Откако вчера германската политичарка и претседателка на асцијацијата на жени во Еврпската народна партија, Дорис Пак запраша каде се европските бирократи во врска со случајот “Рекет“, на Твитер се огласи […]

Вести Македонија

Хан рече дека земјава е блиску за голем чекор во октомври

Утрово на заедничката прес-конференција во Клубот на пратеници во Скопје еврокомесарот Јоханес Хан и премиерот Зоран Заев ја повикаа Европската Унија да си го оддржи зборот и да ѝ даде […]

Свет

Могерини: Северна Македонија и Албанија го сработија своето, сега ЕУ треба да го исполни својот дел

На денешната прес-конференција по објавување на извештаите за напредок на земјите од Западен Балкан, шефицата за надворешна политика на ЕУ, Федерика Могерини истакна дека Северна Македонија и Албанија се подготвени […]

Свет

Без решавање на билатералните проблеми нема членство во ЕУ, порача Хан

Еврокомесарот за проширување и добрососедска политика, Јоханес Хан, очекува Северна Македонија да добие датум за почеток на преговорите со Европската Унија, а до крајот на годинава да бидат отворени и […]

Свет

Одложувањето на преговорите со Македонија може да има драматични последици, тврди Хан

Одложувањето на почетокот на преговорите на Северна Македонија и Албанија со ЕУ би можело да донесе „драматични последици“ за целиот регион, ги предупреди земјите членки на ЕУ еврокомесарот Јоханес Хан. […]

Македонија

Хан: Апелирам до претседателот во заминување да не се меша во тековните судски постапки

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан се надева на позитивна одлука за Северна Македонија на Советот во јуни и смета дека ќе биде неодговорно ако ЕУ не ги исполни ветувањата што […]