Ознака: ЈСП

Вести

Јавен повик за повластено коистење на јавниот превоз, категорија на лица со посебни потреби

Советот на Град Скопје, на предлог на Градоначалникот на Град Скопје, на седницата одржана на 13.12.2016 година, изгласа Програма со која се определуваат видовите на повластеното користење на јавниот градски […]

Вести

Од први јануари патниците ќе се возат по иста цена во сите автобуси

Ќе завршат брканиците за патник повеќе меѓу градските автобуси, а патниците пак, нема да бираат дали е државен или приватен автобусот. Од 1 јануари и приватните превозници се приклучуваат кон […]

Вести

Фатен познат скопски „џепарош“

СВР-Скопје, Одделението за имотни деликти и малолетничка деликвенција-Центар и Бит Пазар поднесе кривична пријава против С.И.(35) од Скопје поради постоење основано сомнение дека извршил две кривични дела и тоа едно […]

Црна хроника

Малолетник нападнат со нож во автобус на ЈСП

На 16.09.2016 година околу 18:30 часот во полициската станица Гази Баба бил пријавен физички напад врз малолетник.Како што информира МВР, на 15.09.2016 година околу 13:00 часот на ул. „Александар Мартулков“ додека […]

Локална самоуправа

Хартиените билети заминуваат во историјата од денес

Од 1 септември годинава во градскиот јавен автобуски превоз се укинуваат хартиените билети за 10 возења, а оние за едно возење, купени кај возачот, остануваат во употреба. Останатите билети ќе […]

Вести

Нов распоред на ЈСП за волонтерите во погодените подрачја

Волонтерите кои сакаат да помогнат во расчистувањето на теренот во погодените подрачја во општината од невремето, можат да ги користат автобусите наменети за нив, во следните термини:Поаѓање: 09,00 ч, 12,00 […]

Вести

ЈСП со известување за автобуските линии до оштетените подрачја

Се известуваат патниците дека почнувајќи од утре (10.08.2016 година, среда) редукциите на линиите кои беа направени заради оштетен коловоз и непроодност на повеќе патни правци повеќе нема да важат.И тоа: […]

Вести

Ова се поволностите од електронското плаќање во автобусите

Од 1 септември електронските билети за возење во автобусите на ЈСП- Скопје и во приватните автобуси ќе бидат задолжителни, а цените во јавниот и приватниот превоз ќе се изедначат. Покрај […]

Видео

И ОВА го видовме во автобусите на ЈСП: Овој патник изгледа дека заборави дека не е дома, па во автобус…

Очигледно има луѓе кои јавниот превоз не го користат само за транспорт од една до друга локација, туку и за работи кој секој би требало дома да си ги заврши.Очигледно […]

Вести

Нови автобуски линии и нов систем на наплата во ЈСП

Откако од ЈСП пробно беше пуштен автобусот 28 кој вози од транспортен центар до Македонско село, оттаму најавуваат за пуштање на уште неколку автобуски линии.-Во изминатата година пуштивме повеќе нови […]