Блер е убеден дека Косово ќе стане дел од ЕУ: Интервенцијата на НАТО беше вистинската работа, стојам со народот на Косово!

Поранешниот премиер на Велика Британија Тони Блер истакна дека „интервенцијата на НАТО пред 25 години била вистинската работа“ и дека „застанува со граѓаните на Косово“, пренесуваат Репортери.
„Да се ​​биде овде буди длабоки емоции. Им честитам на народот на Косово за нивната храброст и непоколеблива решителност да го искористат за ослободување на земјата. Тогаш бев убеден дека тоа е вистинската работа и денес стојам со народот на Косово со убедување“, рече Блер на заедничката конференција со претседателката на Косово Вјоса Османи.

Блер додаде дека очекува Косово во иднина да стане дел од Европската унија.

„Тука се случуваат многу позитивни работи кои се добри за целиот свет. Едвај го чекам денот кога Косово ќе го заземе своето место во европското семејство. Наскоро ќе им се обратам на пратениците во Собранието, но уште еднаш сакам да изрази солидарност со народот на Косово“, рече Блер.

Претседателката на Косово, Вјоса Османи, изрази благодарност до поранешниот премиер на Обединетото Кралство, Тони Блер.

„Демократскиот свет еден ден ќе се сети на реченицата „ова е вистинската работа“, 25 години подоцна и секој ден од тој ден, ви благодариме што го водите компасот на историјата и покрај предизвиците. Во 1990-тите, вашата улога како премиер беше пресуден, затоа како што бевте херој на народот, демократијата, денес сте херој на мирот за вистинската одлука од тоа време, речете дека интервенцијата во Косово е борба помеѓу доброто и злото наследство на надеж, слобода и партнерство“, рече Османи.

„Косово е независна држава која ќе стане дел од ЕУ“

По средбата и конференцијата со Османи, Блер се сретна и со претседателот на косовското Собрание Гљаук Коњуфц, а потоа се обрати пред пратениците во Собранието на Косово и рече дека Косово се уште е пред предизвици.

„Многу сум среќен што сум овде, почестен сум. Не можам доволно да ви се заблагодарам. Пред 25 години беше постигнат договор за спас на територијата на Косово. Направивме се за народот на Косово повторно да живее, повторно да дише. Се сеќаваме на нивните жртви и им благодариме на сите што ни помогнаа“, рече Блер.

Блер ја спомна и „помоштата“ на Соединетите Американски Држави.

„Се разбира, со помош на американскиот претседател Бил Клинтон, и многу други земји, помогнавме овде. Никој од нас не можеше да помогне без ваша моќ, народе на Косово. Косово е независна и моќна земја која во иднина ќе стане дел од Европската унија. Младите од Косово се среќни што живеат овде. Акцијата е секогаш подобра од неактивноста. Неделувањето е исто така дејство, но кое носи последици. Гледаме конфликти во Украина и Газа. Мора да најдеме решение, мора да ги поддржиме. Мораме да дејствуваме бидејќи има последици ако не дејствуваме“, рече Блер.

Тој рече дека Косово сè уште не е признаено од многу земји и дека мора да се работи во насока на нови признавања.

„Знам дека Косово се уште се соочува со предизвици. Има многу земји кои сè уште не го признаваат Косово и мораме да работиме на тоа. Мора да им дадеме на младите во Косово повеќе за иднината. Светот се менува многу брзо. Да ја замислиме оваа иднина… Косово во Европската Унија… Замислете ги талентираните млади луѓе на Косово како дел од ЕУ, колку ќе придонесат. Ова не е сон, тоа е она што се обидуваме да го постигнеме 25 години“, додаде Блер.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.