КРИПТО ИЗМАМА ВО ХРВАТСКА: ГРАЃАНИ ВЛОЖИЛЕ 70 МИЛИОНИ ЕВРА ВО BITLUCKY

Крипто менувачницата BitLucky од Риека во Хрватска, со сопственикот и директор Лука Буразер, оштетила речиси илјада домашни инвеститори за најмалку 70 милиони евра криптовалути, како што се шпекулира меѓу домашните крипто-ентузијасти, јавуваат хрватски медиуми.

КРИПТО ИЗМАМА ВО ХРВАТСКА: ГРАЃАНИ ВЛОЖИЛЕ 70 МИЛИОНИ ЕВРА ВО BITLUCKY

Деловниот колапс на BitLucky, компанија од Риека непозната за пошироката јавност, веќе се нарекува „најголемата крипто измама во Хрватска“. Неколку соговорници за Јутарњи потврдиле дека Буразер, 30-годишен режисер и познато лице на домашната крипто заедница, ги „исчистил“ сите сметки на компанијата, дека парите на инвеститорите исчезнале и дека наводно се криел на непозната локација во областа Лика, во Хрватска. Неговите клиенти и инвеститори, како што знаеме, за се ја информирале полицијата и ангажирале адвокати.

Вчера, Burazer испрати искрена е-пошта до сите клиенти на BitLucky, кои инвестираа со него со ветување за висока заработка при тргување со криптовалути. „Почитувани клиенти, за жал, со низа лоши занаети и одлуки ја доведов состојбата на компанијата во кризна состојба. Повеќе информации ќе имаме во наредните денови“, стои во пораката испратена до клиентите.

ФИЛМСКА ИЗМАМА, ПА БЕКСТВО

Новинарите се обиделе да го контактираат, но младиот режисер го исклучил телефонот, не одговарал на мејловите и ги избришал сите профили на социјалните мрежи. Иста е ситуацијата и со ко-основачот на компанијата, обвинителот Еуген Траваља. На неколку инвеститори, кои се јавиле во компанијата во Риека, секретарката телефонски наводно им кажала дека „директорот полудел и ги потрошил сите пари“.

Во Хрватска владее недоумица дали надлежните органи воопшто нешто ќе превземат во овој случај, со оглед дека официјалниотстав на Народна банка на Хрватска е дека криптовалутите „немаат вредност“, па според тоа дека тие немаат надлежност за работењето на крипто-компаниите. Од полициската управа на Приморско-горанска на новинарите им одговориле дека „имаат информации“ и дека „за ова прашање им се обратиле одреден број граѓани“. „Во тек е прибирање на податоци за утврдување на елементите за преземање мерки и дејствија кои би биле во надлежност на полицијата“, изјавиле од полицијата, повикувајќи се на тајноста на истрагата.

Веста за кризата во BitLucky и изгубените милиони најпрво протекла во затворени групи на Discord, апликација за гејминг заедницата, потоа на Reddit, а потоа се објави порталот Kryptovjesti. Уредниците на порталот Криптовијести шпекулираат дека Буразер изгубил најмалку 70 милиони евра на своите клиенти.

ОШТЕТЕНИ НАД 800 ГРАЃАНИ, ВЛОГОВИ И ДО 700 ИЛЈАДИ ЕВРА

„Тоа е исто така конзервативна проценка. Според нашите информации, најмалку 700 до 800 луѓе се оштетени. Се чини дека третина од клиентите не ја ни знаат веста дека компанијата пропаднала“, велат од редакцијата на Криптовијешта.

Сепак, според јавните податоци, компанијата основана во 2018 година во Риека бележи промет од 4,5 милиони куни приход и вкупен имот од 15 милиони куни во извештајот за 2021 година.

Бизнис моделот на BitLucky бил едноставен. Клиентите би му дале пари на Буразер, а тој дополнително би ги вложил тие пари во криптовалути. Најмалиот влог, дознаваме, бил околу 15.000 куни, но наводно имало и клиенти кои инвестирале до 700.000 евра во Буразер. На инвеститорите им вети месечен профит од 5 до 25 проценти. За тоа земал провизија од 20 до 40 проценти.

„На почетокот тоа беа сосема нереални ветувања. Се чини дека ова е веројатно планирана измама, понзи шема“, велат од Криптовијешта.

Имено, Буразер се обврза да инвестира само 20 отсто од вкупната инвестиција на клиенти, но во одреден момент се откажа од тоа. Последната година, кога бизнисот тргна надолу, клиентите беа охрабрени да ги задржат своите пари во BitLucky што е можно подолго и да не бараат исплати бидејќи „во моментов е вистинското време за инвестирање“.

Во исто време, сите го опишуваат Буразер како тип кој не оставил впечаток на измамник. Велат дека добро го разбирал движењето на парите, состојбата на светските финансии и често успешно ги предвидувал подемите и падовите на вредноста на криптовалутите. Тој беше добро познат член на домашната крипто заедница, чест учесник на разни конференции, тркалезни маси и крипто-состаноци.

ИЗВОР: ПАРИ

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.