Макрон потврди дека нема да поднесе оставка доколку неговата партија загуби на изборите

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска потврди дека нема да поднесе оставка доколку неговата партија „Преродба“ не победи на вонредните парламентарни избори на крајот на месецот.

„Сакам да ја отфрлам таа идеја на почетокот, бидејќи таа опција никогаш не постоела“, им рече Макрон на новинарите, според Ројтерс.

Макрон претходно денеска изјави дека распуштањето на францускиот парламент и распишувањето предвремени избори е единствениот можен одговор на добрите резултати што ги постигна екстремната десница на изборите за Европскиот парламент.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.