СТАР КАФАНСКИ ТРИК КОЈ ТРЕБА СЕКОЈ ДА ГО ЗНАЕ: Не чини ни денар, а помага ОВОШЈЕТО ДА ОСТАНЕ СВЕЖО

Голема грешка е ако цитрусното овошје го чувате во хартиени кеси бидејќи има голема можност да се развие мувла.

Во сезоната на вируси, сите масовно купуваме лимуни.

Цитрусите никако не треба да се чуваат во фрижидер, а причината е многу едноставна. Лимоните и другите овошја го губат својот вкус доколку се чуваат во фрижидер и на многу ниски температури.

Голема грешка е и ако цитрусното овошје го чувате во хартиени кеси бидејќи има голема можност да се развие мувла.

Па, како да ги чувате лимоните и другите агруми?

Takođe je velika greška, ako čuvate citruse u papirnim kesama jer pooji velika mogućnost da se razviju plesni

Трикот е многу едноставен, а сигурно е дека веќе сте го виделе во кафулиња и барови. Меѓу другото, лимонадата е подобра на овој начин.

Лимоните остануваат свежи најдолго ако се чуваат во свежа, поладна вода. Редовно менувајте ја водата и не грижете се. Лимонот, грејпфрутот и портокалите нема да омекнат, напротив. Така, ова овошје може да стои со денови, а ќе ја зачува својата свежина и вкус.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.