Франс прес: Земјите од Г7 се согласија да ѝ дадат на Украина 50 милијарди долари од замрзнатите руски средства

Земјите од Г7 се согласија да и дадат на Украина 50 милијарди долари до крајот на годината, користејќи замрзнати руски средства, објави агенцијата Франс прес, повикувајќи се на Елисејската палата.
Според извор од кабинетот на францускиот претседател, договор е постигнат, а сега експертите треба да се позанимаваат со неговата елаборација со цел „да се осигура дека е во согласност со законот, прописите за државните финансии, како и финансиските можности на двете.”

Агенцијата објави дека првично тоа било иницијатива на Соединетите Американски Држави.
Претходно, американскиот претседател Џозеф Бајден изјави дека постигнал договор со францускиот претседател Емануел Макрон за прашањето за трансфер на средства од блокираните руски средства во Киев, пренесе Ројтерс.
Во мај, Европската унија одобри користење на приходи од руски имот за поддршка на вооружените сили на Украина.

Непријателските земји воведоа санкции кон Русија од февруари 2022 година, како дел од нив беа замрзнати и суверените имоти и средствата на приватните инвеститори.
Замрзнати се околу 300 милијарди долари девизни резерви. Разговорите на странските земји за конфискација на овој имот за различни цели започнаа речиси веднаш. Во октомври 2022 година, лидерите на Европската унија и наложија на Европската комисија да подготви предлози за користење на замрзнатите средства за финансирање на Украина.
Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков најави дека во случај на запленување на руски имот замрзнат на Запад, Руската Федерација ќе ги брани своите интереси, вклучително и пред судовите.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.