Ознака: дожд

Вести

Утре дожд и снег

Промена на времето со врнежи од дожд се очекуваат во текот на утрешниот ден. Утре претпладне ќе има услови за слаб локален дожд во југозападниот дел од државата, а веќе […]

Вести

Внимание: Дожд на Стража

Сообраќајот на државните патишта се одвива тековно по претежно суви коловози и наместа влажни на планинските осојничави места.Според ЈП „Македонија пат“, слаб дожд врне во Тетово, Гостивар, Стража, Маврово и […]

Вести

Внимавајте: Магла и дожд

Намалена видливост од 100 до 150 метри поради магла има на патните правци Тетово, Гостивар, Сарамзалино, Велес, Неготино, Гевгелија, Крива Паланка и Страцин, а дожд врне во Кичево и Железнец.На […]

Вести

Влажниот бран најмногу дожд донесе во Маврово, Тетово и Дебар

Врнежи од дожд во текот на изминатите четири дена имаше на целата територија на државата, пообилни во Маврово, Пожаране, Тетово, Лазарополе и Дебар.Според УХМР во Маврово за 84 часа, до […]

Вести

Какво време не очекува денес?

Македонија денеска ќе биде под влијание на студен и влажен бран од северозапад, а времето ќе биде облачно, студено и ветовито со врнежи од дожд. На повисоките места и на планините ќе […]

Вести

Викенд временска прогноза

Времето во Македонија ќе биде облачно со слаби локални врнежи од дожд, претежно во југоисточните делови.Утринската температура ќе се движи од два до 11, а дневната од седум до 13. […]

Вести

Дождот ги зголеми нивоата на реките и езерата

Нивото на Дојранското Езеро е речиси три пати повисоко од просекот за ноември, додека нивоата на Преспанското и Охридското се во рамки на просекот, покажува денешното хидролошко мерење.Според УХМР, водостоите […]

Вести

Спремете се за многу дожд, доаѓа и снегот

Променливо облачно време со повремени врнежи од дожд со променлив интензитет и услови за магла наутро по котлините ќе продолжи во наредниот период.Пообилни врнежи и пад на температурата се очекуваат […]

Вести

Врнежи од дожд и силен ветер!

Времето во Македонија денеска ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд и со слаб до умерен југоисточен ветер. Пообилни врнежи се очекуваат во текот на ноќта и тоа во […]

Вести

Денес времето променливо облачно, а од сабота…

Времето во Македонија претпладне ќе биде променливо облачно со појава на утринска магла и ниска облачност по одделни котлини. Попладне облачноста ќе се намалува. Ќе дува слаб ветер од западен […]