Ознака: економија

Вести

Вработените од најпогодените сектори не ќе имаат од што да враќаат кредити

Дел од граѓаните кои ги одложија плаќањата на кредитните рати за 6 месеци, заклучно со септемри, имаат проблем да продолжат со нормалната отплата. Тоа со претпоставка од „голема веројатност“ го […]

Вести

За основни месечни потреби не се доволни две минимални плати

Две минимални плати не се доволни за да ги покријат основните месечни трошоци на едно четиричлено семејство. Последните пресметки на Сојузот на синдикати на Македонија покажуваат дека во ноември висината […]

Вести

Додека светот се бори со корона кинеската еконoмија забележа раст од дури 4,9%

Додека светот сè уште се справува со пандемијата, Кина покажа дека е можно брзо заздравување на економијата ако вирусот се држи цврсто под контрола. Податоците покажуваат дека во третиот квартал […]

Вести

Се намалува стапката за ДДВ за ресторански услуги и служење на храна и пијалаци од 18 на 10 проценти

Се намалува стапката за ДДВ за ресторански услуги и служење на храна и пијалаци од 18 на 10 проценти. Една од мерките на Владата од новиот пакет за економска помош […]

Вести

Мицковски против мерките за помош од страна на Владата

Мицковски против мерките за помош од страна на Владата парите завршуваат кај граѓаните, нека не се чуди зошто е во опозиција – му одговорија од СДСМ Владатата ќе даде платежни […]

Свет

Илјадници хотели ширум светот започнаа да прифаќаат биткоин: Сега можете да резервирате

Интернет-платформата за патувања на Агода (која е дел од Booking Holdings) се здружи со слична крипто-услуга, travala.com. Повеќе од 600.000 хотели во скоро 200 земји низ целиот свет сега можат да […]