Ознака: кулинарство

Кулинарство

РУЧЕК ОД КОЈ ЌЕ ГИ ИЗЕДЕТЕ ПРСТИТЕ… Пилешки гради во фин сос!

РУЧЕК ОД КОЈ ЌЕ ГИ ИЗЕДЕТЕ ПРСТИТЕ… Пилешки гради во фин сос!Потребни состојки: пилешки гради малку сол маслиново масло лук сенф павлака за готвење магдонос Начин на подготовка: Пилешките гради […]

Кулинарство

ДОМАШЕН ПИНЏУР – Едноставен рецепт, а толку вкусен…Запишете го задолжително!

Едноставен а вкусен рецепт.Состојки: 4 кг пиперки за ајвар 2 кг излупени домати ½ главица лук 1 поголемо снопче магдонос 2 рамни лажици сол 4 лажици шеќер 250 мл масло […]

Кулинарство

СТАР ТРАДИЦИОНАЛЕН РЕЦЕПТ: Пиперки во павлака!

Овие пиперки мораат да бидат сомборки, тоа се инаку лути пиперки, веќе добро познати и се користат за овој традиционален стар рецепт…Потребни состојки: Зависи од количината на пиперките (мерките не […]

Кулинарство

КРЦКАВ КОМПИР: Ние дознавме во што е ТАЈНАТА, па ви ја пренесуваме и на Вас!

КРЦКАВ КОМПИР: Ние дознавме во што е ТАЈНАТА, па ви ја пренесуваме и на Вас!Состојки: 4-5 средни компири По вкус сол и бибер 1 лажица вегета 3 лажици пченкарно брашно […]