Ознака: кулинарство

Кулинарство

КРЦКАВ КОМПИР: Ние дознавме во што е ТАЈНАТА, па ви ја пренесуваме и на Вас!

КРЦКАВ КОМПИР: Ние дознавме во што е ТАЈНАТА, па ви ја пренесуваме и на Вас!Состојки: 4-5 средни компири По вкус сол и бибер 1 лажица вегета 3 лажици пченкарно брашно […]

Кулинарство

Домашните „ќе полудат“ по НИВ – Децата ги јадат со чаша ЈОГУРТ, а возрасните со чаша ПИВО!

Домашните ќе полудат по НИВ – Децата ги јадат со чаша ЈОГУРТ, а возрасните со чаша ПИВО!Потребни состојки: 400 гр брашно 2 прашок за пециво 2 кесички сув квасец 200 […]

Кулинарство

ГРИЗ ПИТА СО ЈОГУРТ: Кога гостите ќе го пробаат ОВА јадење веднаш ќе ви побараат рецепт!

ГРИЗ ПИТА СО ЈОГУРТ: Кога гостите ќе го пробаат ОВА јадење веднаш ќе ви побараат рецепт!Состојки: 500 гр кори 4 јајца 100 мл масло (со еден дел премачкајте го плехот, […]

Кулинарство

ЧАЛБУР – Стар егејски рецепт кој нема да можете да го заборавите, бидејќи е совршен!

Од само неколку обични намирници кои веројатно ги имате во фрижидер направете чалбур – стар егејски рецепт кој нема да може да го заборавите бидејќи ќе ви пружи напросто совршен […]

Кулинарство

Како да ги подготвите НАЈВКУСНИТЕ ШНИЦЛИ: Рецепт кој ќе го користите со години!

Шницли кои ќе ги обожавате.Потребни состојки: (за четири лица) 600 гр телешки шницли или кртина месо, 2 јајца, сол, млеко, брашно, лебни трошки, масло Декорација: кришка лимон, магдонос Прилог: салата […]