Ознака: напаѓач

Вести

Напаѓачот од Нов Зеланд пред нападот слушал српска песна, а на оружјето имал испишано имиња на српски борци

Напаѓачот на џамиите во градот Крајстчрч на Нов Зеланд уби најмалку 49 лица, додека над 50 се повредени. Во врска со случајот се уапсени четири лица, а меѓу нив и […]

Вести Свет

Во Манчестер избодени три лица, напаѓачот приведен

Како што пренесуваат британските медиуми маж на сред улица во Манчестер избодел најмалку три лица. Нападот се случил на станицата Викторија во Манчестер, а напаѓачот извикувал „Алах Акбар“ додека полицијата […]

Сцена

Ова е осомничениот за нападот во куќата на Цеца

Немања Арсеновиќ (32) викан Арса, е осомничен дека заедно со Сенад Махмути (30) во неделата, повеќе пати удирале со автомобилите во домот на српската пејачка Светлана Цеца Ражњатовиќ. Арсеновиќ бил […]

Вести

Ова е напаѓачот од Тексас, бил „нападен атеист“

Напаѓачот, кој вчера уби 27 лица за време на богослужба во градчето Садерленд Спрингс во американската сојузна дрѓава Тексас, е идентификуван како 26-годишниот Девин Патрик Кели, поранешен војник, за кого пријателите […]

Вести

Поднесено обвинение против напаѓачот на Радмила Шекеринска во Собранието

Јавното обвинителство на Марко Зврлевски поднесе обвинение против напаѓачот на Радмила Шекеринска на 27 април во Собранието. Според обвинението, истиот се товари за кривично дело – насилство за кое е […]