Ознака: чоколадо

Нега и убавина

Одлична вест за секоја жена: Чоколадото ги брише брчките

Нутриционистите ни ја даваат причината зошто треба секојдневно да уживаме во ова слатко задоволство. Еве зошто чоколадата треба да ја имаме во секој момент во нашиот дом: чоколадата го спречува […]

Кулинарство

Неодоливо слатки сендвичи со сладолед, потопени во чоколадо

Овој лесен, едноставен, сладок рецепт ќе го обожаваат сите дома – од најмладите до најстарите, како и сите ваши пријатели. Одличен за освежување и моментите кога не сте баш расположени […]

Кулинарство

Најбрза и најслатка бисквит-торта со вишни и чоколадо: Без миксер и без печење, готова за 15 минути!

Овој божествен освежувачки десерт ќе го воодушеви целото семејство, а идеален е за топлите денови што ни претстојат Состојки: 700 г бисквити 1 л јогурт 300 г мелени бисквити 200 […]

Кулинарство

Домашен сладолед од чоколадо без јајца

Како што се приближуваат топлите денови, така доаѓа и вистинското време за сладолед. Иако има различни вкусови во слаткарниците и супермаркетите, најдобриот сладолед е домашниот. Затоа пробајте го овој брз […]

Кулинарство

Сочна, чоколадна торта без јајца, млеко и маргарин – се прави брзо и едноставно

Сочна, вкусна, поволна, брза, лесна – едноставна торта која што сите ќе ве воодушеви. Состојки: – 190 грама брашно; – 1 кесичка цимет; – 30 грама какао; – 1 лажица […]

Живот

Уште еден голем плус за чоколадото: лек против кашлица

Професор Алин Морис, шеф на катедрата за кардиоваскуларни болести и болести на системот за дишење при Универзитетот Хул и оснивач на Меѓународното друштво за проучување на кашлицата, тврди дека чоколадото […]