Ознака: чоколадо

Живот

Чоколадо за појадок? Новата студија сугерира дека тоа би можело да помогне во согорување на масти

Ако одлучите денот да го започнете со малку чоколадо, тоа можеби воопшто и не е лоша идеја. Истражувачите од „Brigham and Women’s Hospital“ го проучувале влијанието на млечното чоколадо врз […]

Живот

Зошто не е добро да јадеме чоколадо пред спиење?

Понекогаш непосредно пред да почнеме да јадеме посегнуваме по чоколадо. Нутриционистите се согласуваат дека, во тоа време, сепак треба да го избегнуваме. Една од најпопуларните слатки во светот може да […]

Кулинарство

Десерт од карамела и чоколадо кој ќе ве воодушеви

Овој рецепт е моментално многу популарен на интернет, што не е ни чудно бидејќи ќе ви се отвори апетит само кога ќе ги прочитате состојките. Познат како „милионерски колач“, десертот […]

Кулинарство

Љубители на мак, навалете: Рецепт за мирисен колач со афион, чоколадо и портокал

Нема да мора премногу да ги убедуваме љубителите на афион да го пробаат овој десерт. Семето од афион, портокалот и чоколадото совршено се комбинираат во овој едноставен колач за кој […]