Ознака: полиција

Вести

Спречен терористички наапд во Сиднеј, уапсени три лица

Австралиската полиција уапси три лица под сомневање дека инспирирани од ИД планирале напад врз цели во Сиднеј, вклучувајќи згради на полицијата и одбраната, судови, цркви и дипломатски мисии. Помошникот комесар […]

Занимливости

Ќе се стопите од неговата реакција- целиот свет посакува ваква полиција која го запре ова бебе и му побара возачка дозвола

Интересно видео овие денови е вистински хит на Фејсбук откако мајката го снимила додека се шетала со својата ќерка која управувала кола за деца. Веднаш зад бебето застанало полициска кола […]

Живот

Викендов во Скопје полицијата казни 228 возачи, во 19 сообраќајки-12 повредени

Во текот на изминатите денови (28, 29 и 30.06.2019 година) на подрачјето на Секторот за внатрешни работи Скопје преземени се мерки и активности, и констатирано е дека 228 возачи управувале […]

Живот

Во Скопје казнети 77 возачи, не се поштедени ни возачите на мотоцикли

Одделението за безбедност на патниот сообраќај при Секторот за внатрешни работи Скопје вчера спроведе акциска контрола за откривање на возачи кои ја пречекориле брзината на движење со моторно возило на […]

Вести

Полицијата ги сопрела Али и Ангела неколку часа по убиството на Пино: Познато е што правеле таа вечер

Патрола на сообраќајната полиција ги сопрела Ангела Ѓорѓиевска и Али Фуркан неколку часа откако го убиле Пинета Секондо, додека со автомобилот „опел аскона“ на Фуркан се возеле од Ѓоре Петров […]

Вести

Кутија за накит откри сериски убиец: Задушувал старици и ги ограбувал – детали за неговите злосторства

Полицијата од Тексас уапси 46-годишен маж, кој влегувал во собите на старици во домови за стари лица, ги задушувал и потоа им ги крадел вредните предмети. Американецот Били Чемирмир се […]

Црна хроника

Во Штип почина деветмесечно бебе

Во Полициската станица-Штип рано утринава во 3.05 часот од страна на екипата на Итната медицинска помош било пријавено дека на улицата „Железничка“ има починато деветмесечно бебе. Портпаролката на СВР-Штип, Гордана […]

Црна хроника

Скопјанец тргнал во теретана, па бил нападнат со метален предмет

На 03.05.2019 година во 14:30 часот во Полициската станица Аеродром Б.Д.(20) од Скопје пријавил дека истиот ден околу 13:50 часот на булеварот “Кузман Јосифовски Питу“ пред теретана бил физички нападнат. […]

Вести

Паника во Мелбурн: Уапсен маж пред црква

Еден маж е уапсен во близина на англиканската црква Света Марија во северниот дел на Мелбурн, при операција на австралиската полициска единица за борба против тероризмот. Според полицијата, нема никакви […]

Црна хроника

Казни за брзо возење, непрописно паркирање, нерегистрирани возила

Седум лица се полесно повредени во четири од вкупно осум сообраќајки евидентирани во изминатото деноноќие на подрачјето на СВР Скопје. Санционирани се 18 возачи кои се движеле со поголема брзина […]

Црна хроника

Се забил во автомобил во Скопје- Многу повредени, меѓу нив и деца

Во 17.35 часот на улицата „Кемал Сејфула“ во Скопје се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко возило „Југо“, управувано од 37-годишниот А.М. од Скопје и патничко возило „Пежо 307“ со скопски […]