Ознака: поплавени подрачја

Вести

Во Скопје е доставена хуманитарната помош од Русија

Конвој на Министерството за вонредни состојби на Русија испорача хуманитарна помош во Македонија наменета за жителите на подрачјата кои настрадаа во поплавите на почетокот на август годинава, соопшти прес-службата на […]

Вести

Почвата во поплавените скопски подрачја може да се обработува

Здружението за земјоделска техника информира дека може да почне обработката на почвата во поплавените подрачја во околината на Скопје, со препорака да се почне со плитко орање.На вчерашниот состанок на […]

Вести

Средствата од претставата „Хамлет од Горно Дупени“ ќе бидат донирани за поплавените

Театарот „Војдан Чернодрински“ вечер во 20:00 часот во Центарот за култура „Марко Цепенков“ во Прилеп ќе ја одигра претставата „Хамлет од Горно Дупени“ во режија на Кирил Петрески, а собраните […]

Вести

Денеска пристигнува руската донација за поплавените подрачја

Авион со донација од Руската федерација се очекува да пристигне денеска во вечерните часови во Македонија, информираат од Дирекцијата за заштита и спасување.Донацијата ќе содржи пет мобилни генератори од 10 kwt, […]

Вести

Денеска истекува крајниот рок за пријавување на штетите од поплавите

Денеска истекува крајниот рок што го определи Владата за пријавување на настанатите штети на недвижниот имот, движниот имот, моторните возила, земјоделските површини и сточниот фонд од поплавите кои се случија […]

Локална самоуправа

Општина Гази Баба забрзано работи на расчистување и санација во подрачјата погодени од поплавите

Општина Гази Баба интензивно работи на расчистување и санација во местата погодени од поплавите.Активноси во Смилковци Со несмалено темпо се работи на расчистување на населените места и враќање на состојбите […]

Локална самоуправа

Средба на градоначалникот Трајковски со експерти од ЕУ, УНДП и Уницеф

Градоначалникот Тони Трајковски во својот кабинет оствари средба со експерти од ЕУ, УНДП и Уницеф.На состанокот се разговараше за состојбата за време и по поплавата во општина Гази Баба. Градоначалникот […]

Локална самоуправа

Клубот на пријатели на Македонија од Република Чешка прати апарати за сушење ѕидови и влажни простории како помош за поплавените подрачја

Општина Гази Баба интензивно работи на санацијата и ублажувањето на штетите од поплавите кои го зафатија Скопскиот регион.Градоначалникот Тони Трајковски, на својот Фејсбук профил ја објави најновата информација која се […]