Ознака: Рио

Вести

Ново финале за Оливера Наковска- Бикова во Рио

На Параолимписките игри во Рио де Женеиро, македонската натпреварувачка во стрелаштво Оливера Наковска- Бикова успеа да се пласира во финалето во дисциплината воздушен пиштол 50 метри. Таа со 528 кругови […]

Останати спортови

Спектакуларен крај на Олимписките игри во Рио

Завршија 31-те летни Олимписки игри во бразилскиот град Рио де Жанеиро. По две седмици возбудливи натпреварувања, на крајот, најуспешни се натпреварувачите од Соединетите Американски Држави со 121 освоен медал.Табела на […]

Видео

Најлошиот скок во историјата на Олимписките игри!

Русинката Надежда Бажина ќе биде запаметена како онаа која го изведе најлошиот скок во вода во историјата на Олимписките игри.Русинката во својот шести скок целосно ја загуби рамнотежата, така што […]

Занимливости

Дали некогаш сте се запрашале- зошто сите спортисти ги грицкаат своите медали?

Тоа не го прават  за да проверат  дали  се од злато,сребро или бронза, но  скоро секој  спортист откако  ќе освои  медал, „го испробал вкусот“.Затоа претседателот на меѓународното  здружение на олимписки […]

Останати спортови

Гимнастичарките од Северна и Јужна Кореја се прегрнаа за селфи

Ли Ен Ју е од Јужна Кореја, а нејзината ривалка, Хонг Ун Јонг е од Северна Кореја.Иако нивните држави технички се уште војуваат меѓу себе, овие атлетичарки се прегрнаа и […]