Ознака: ориз

Избор на уредникот

Храна која никогаш повеќе нема да се осмелите да ја купите!

Избегнувајте ги строго овие производи од вашата листа на купување – без разлика дали се со ознаки дека не содржат слични продукти за кои и нее баш така, фалсификати, драстично […]

Живот

Маска од ориз која ја помладува кожата за 10 години

Оризот отсекогаш бил поврзан со здравата исхрана, меѓутоа тој има и една друга страна за која можеби не сте знаеле досега.Оризот содржи антиоксиданс кој е докажано дека ја намалува појавата […]

Живот

Еве зошто не се препорачува да го подгревате оризот

Дали  подгревањето на оризот може да биде штетно за здравјето Стручњаците предупредуваат дека во свежиот ориз често можат да се најдат спори од бактеријата Bacilus cereys, која предизвикува труење со храна. Овие спори преживуваат и […]

Кулинарство

Вкусен вегетаријански оброк: Ориз со здрав зеленчук

Едноставни вкусови кои  на сите ќе им се допаднат…Состојки: 150гр ориз 3 парчиња карфиол 1 цвет брокула 1 морков 200мл вода 1 лажица масло Зачини по вкус Подготовка: Зеленчукот измијте […]