Ознака: празник

Занимливости

Денес е празник и една работа НИКАКО НЕ СМЕЕТЕ да ја направите

Денеска православната црква го празнува Свети Прокопиј, празник кој не е обележан со црвено во верскиот календар, но сепак му се придава големо значење и за него се врзани разни […]

Занимливости

Еве ШТО ТРЕБА да направите денес со децата ако врне дожд!

Верниците денеска го слават светецот Сисое. Верниците овој светец го почитуваат бидејќи е заштитник на децата.Многу мајки постат седум дена пред овој празник за да се причестат, а се верува […]

Црна хроника

ФОТО: Еве како се движел камионот во Ница!

Шпанскиот весник „Ел Паис“ објави мапа од смртоносната возење на наоружаниот маж кој во францускиот град Ница уби најмалку 84 , откако камионот го насочи кон минувачите на променадата.Мапата на […]

Вести

Во Франција прогласена тридневна жалост

Тридневна национална жалост е прогласена во Франција, почнувајќи од утре, па до понеделник, објави денеска францускиот премиер Мануел Валс.Тој го изјави тоа по вонредната седница на Советот за одбрана свикана […]

Сцена

Ријана била во Ница за време на терористичкиот напад

Најмалку 84 лица загинаа во терористичкиот напад во Ница, кога терорист со камион влета во маса народ што го следела огнометот по повод прославата на Денот на паѓањето на Бастилја.Познатата […]

Вести

ВИДЕО: Извикувал „Алах Акбар“ додека ги газел луѓето

Терористот кој го изврши масакрот во Ница, според првичните информации бил 31-годишен маж кој имал туниско државјанство.Мотивите поради кои го извршил овој со сега незапаметен масакр, суеште не се познати, […]