Ознака: сода бикарбона

Живот

Сода бикарбона и прашок за пециво не се исти: Која е главната разлика и кога се користат?

Многу луѓе мислат дека прашокот за пециво и сода бикарбоната се иста работа, па затоа често ги користат за исти цели во кујната или домаќинството.  Сепак, треба да знаете дека […]

Занимливости

Примената на сода бикарбона во градината може да биде спас за вашите билки

Ако ја применувате на вистинскиот начин, сода бикарбоната може да биде вистински спас за вашите билки. Најверојатно во вашиот дом имате неколку кесички сода бикарбона кои заземаат простор и на […]

Живот

Овие работи сигурно ги имате дома, а не знаете дека со нив можете да го светнете домот

Нема потреба повеќе да фрлате толку пари на скапите средства за чистење, погледнете дека тие не се секогаш неопходни. Понекогаш доволни се и некои работи кои веќе ги имате дома […]

Живот

Почнала да консумира лимон и сода бикарбона, а наредните денови воочила промени во организмот – ова се предностите

Смесата од сода бикарбона и ломон е корисна за чистење на лицето и отстранување на мртвите клетки од кожата, но исто така и за избелување на забите. Многу од намирниците […]