Ознака: спорт

Ракомет

Емотивен Фејсбук статус на Миркуловски: Утре го играм последниот натпревар за Македонија!

Големиот борец и долгогодишен член на најдобрата македонска ракометна репрезентација Филип Миркуловски објави дека утрешниот натпревар против Чешка и дефинитивно ќе биде негов последен во црвено-жолтиот дрес на Македонија.Македонската селекција […]

Вести

Втора меѓународна конференција „Спортот и неговото значење во образовниот процес“

Втората по ред меѓународна научна конференција „Истражување на физичкото образование, спортот и здравјето“ денеска се одржа во Скопје. Експерти од 14 европски држави ги презентираа своите научни трудови и ги […]

Останати спортови

Кои се тројцата најплатени спортисти

Американскииот спортски магазин „Sports Illustrated“ објави табела на спортисти со најголема заработка во 2013 година. Прв на листата е боксерот Флојд Мејведер со заработка од 90 милиони долари. Мејведер е […]

Кошарка

МЗТ го доби дербито со Работнички

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром го победија ‘вечниот ривал’ Работнички со 100-85, во претпоследното коло во Супер лигата.Играчите на актуелниот првак победата ја обезбедија уште по првото полувреме, кога во […]

Ракомет

Ракометарките на Вардар нови шампионки на Македонија

Ракометарките на ЖРК Вардар ја прекинаа доминацијата на Металург и ја освоија шампионската титула, прва во историјата на клубот.Вардарки го совладаа Металург со 20 во финалната серија од плејофот, откако […]